[heading size=”7”]Tradicija razvoja zdravstvene službe na ovim prostorima, upravo počinje u Kotoru, još u 14. vijeku, daleko prije drugih mjesta u Crnoj Gori[/heading] JZU Dom zdravlja Kotor samostalno funkcioniše pod sadašnjim imenom, kao samostalna javna zdravstvena ustanova, od 1991. godine. Opšta društvena kultura, kvalitet života i zdravstvena prosvećenost stanovništva u Boki i Kotoru uvijek su bili na visokom nivou. Shodno tome, zdravstvene ustanove i zaposleni u njima moraju biti na zavidnom stručnom, moralnom i tehničko-tehnološkom nivou.
JZU Dom zdravlja Kotor ustanova je koja prvenstveno pruža osnovnu primarnu zdravstvenu zaštitu građanima Opštine Kotor, koja na površini od 331 km2 pokriva široko područje od Jaza, Grblja, kompletan Kotorski i Risanski zaliv sa širokim zaleđem (Njeguši, Krivošije, Morinj…). Opština Kotor se graniči sa pet opština i to: Budva, Tivat, Herceg Novi, Nikšić i Cetinje. Takođe, Opština Kotor pokriva 1/3 crnogorske obale.
U skladu sa Reformom primarne zdravstvene zaštite u Crnoj Gori i saglašnošću Ministarstva zdravlja, usvojena je nova organizaciona struktura Doma zdravlja Kotor.
Djelatnost:
-JZU Dom zdravlja Kotor javna je zdravstvena ustanova primarnog nivoa zdravstvene zaštite, koja kao referentni centar pruža podršku izabranom doktoru.
-Poseban i izuzetno značajan segment rada u okviru Doma zdravlja jeste prevencija. Ona se prvenstveno sprovodi kroz rad savjetovališta.
Prostor:
JZU Dom zdravlja Kotor svoju djelatnost obavlja u zgradi Doma zdravlja u Dobroti, a ima isturene ambulante u Risnu i Radanovićima.
Kadar:
Nakon reforme Stomatološke službe i transformacijom Službe hitne medicinske pomoći koja je pripala
JZU Zavodu za hitnu medicinsku pomoć Crne Gore, kao i rješavanjem tehnološkog viška, JZU Dom zdravlja Kotor sada upošljava svega 73 osobe zaposlene na neodređeno vrijeme, od čega su: doktor nauka -1, magistar nauka -1, specijalista/subspec. -16, specijalizanti – 2, visoke stručne spreme – 4, više stručne spreme – 3, srednje stručne spreme – 44 i dvoje zaposlenih koji su stekli osnovnu stručnu spreme.
Upoređenja radi, treba ukazati na činjenicu da sada Dom zdravlja Kotor ima 73 zaposlena na neodređeno vrijeme, a po Sistematizaciji poslova iz 1991. godine, odobrenoj od Fonda zdravstva, imao je pravo na 124 izvršioca.
Organizaciona struktura:
Menađžment ustanove čine direktor dr Aleksandar Stjepčević, specijalista opšte medicine, pomoćnik direktora dr sc. Dragan Čabarkapa, dipl. pravnik i glavna medicinska sestra Vesna Bašić.
Ekonomsko-finansijskom službom koordinira Ratka Milosevic, dipl. ecc., Pravno-kadovskom Tatjana Kondanari, dipl. pravnica, a Službom za tehničko održavanje Žarko Miljanović, ing.
Izabranih doktora za odrasle – sistematizovano je 10,a raspoređeno 9. Koordinator izabranih doktora za odrasle je dr Tatjana Radošević, spec. opšte medicine.
Izabrani doktori za djecu – sistematizovano 3, raspoređeno 3. Koordinator izabranih doktora za djecu je dr Gordana Mićunović.
Izabrani doktor za žene – sistematizovan 1, raspoređen 1.
Na dan 15.3.2011. god. broj registrovanih pacijenata iznosio je:
1. Kod izabranog doktora za odrasle -15.051 pacijenata
2. Kod izabranog doktora za djecu – 4.617 pacije-Svega: 19. 668. pacijenata.
Na prethodnom popisu stanovništva Opština Kotor imala je 22.947 stanovnika, tako da je 86 % građana izabralo doktora za odrasle ili izabranog doktora za djecu.
Kod izabranog doktora za žene prijavljeno je 5.708 pacijentkinja.
Centri za podršku:
Centar za plućne bolesti. U ovom centru u dopunskom radu ordinira doc. dr Emilija Nikolić, specijalista pneumoftiziolog.
Centar za mentalno zdravlje. Koordinator Centra je dr Aleksandar Mačić, psihijatar.
Centar za RTG i ultrazvučnu dijagnostiku. Koordinator Centra je dr Raško Šutilović, specijalista radiolog.
Biokemijska laboratorijska dijagnostika. Koordinator Biohemijske laboratorije je mrsc.Vesna Radonjić, specijalista med. biohemije.
Mikrobiološka dijagnostika. Koordinator Mikrobiološke dijagnostike je dr Slavica Dašić, specijalista mikrobiolog.
Centri za prevenciju
Centri za prevenciju funkcionišu kroz rad savjetovališta, a tu spada i Higijensko-epidemiološka služba. S obzirom na to da za godinu dana dr Tatjana Lalović završava specijalizaciju iz epidemiologije, konačno će i ova služba profunkcionisati u punom kapacitetu.
U Ustanovi fukcionišu sljedeća savjetovališta:
Populaciono savjetovalište; Savjetovalište za HIV/AIDS; Savjetovalište za mlade;
Savjetovalište za reproduktivno zdravlje (počelo sa radom u 2011. godini);
Ostale djelatnosti u Domu zdravlja
Od ostalih medicinskih djelatnosti u ovom Domu zdravlja sistematizovane su: Medicina rada i Sportska medicina, koja će profunkcionisati za dvije godine kada specijalizaciju završi sadašnja specijalistkinja iz oblasti sportske medicine.
Jedinice za podršku:
Jedinica za patronažu;
Jedinica za fizikalnu terapiju primarnog nivoa; Jedinica za sanitetski prevoz.
Obim registrovanih osnovnih usluga pruženih u 2010. godini
Add comment