Deseti Sajam medicine u organizaciji Medikala održan 7-9. novembra pod pokroviteljstvom Ministarstva zdravlja
Pod pokroviteljstvom Ministarstva zdravlja, u Podgorici je 7-9. novembra održan Deseti sajam medicine, stručna manifestacija koju sad jubilarno organizuje medicinski magazin Medikal. ─ Sajam medicine je tradicionalni stručni skup koji na jednom mjestu okuplja stručnu i laičku javnost te je i mjesto povezivanja zdravstvenih radnika i pacijenata koji su fokus zdravstvenog sistema svih nas ─ naglasila je tokom svečanog otvaranja ovog skupa gđa Slavica Pantelić, direktorica časopisa Medikal.
Dr Ivana Živković, predstavnica Ministarstva zdravlja, istakla je ovom prilikom da ovakve manifestacije doprinose da se održi korak s najsavremenijim dostignućima u medicini i otvaraju nove perspektive našim zdravstvenim ustanovama, zdravstvenim radnicima, ali i svim građanima.
Veliki odziv
Nakon solističke interpretacije crnogorske himne u izvođenju operske dive Milene Janković, svečanost otvaranja Desetog sajma medicine najavila je direktorica Medikala gđa Slavica Pantelić. Ona je poželjela srdačnu dobrodošlicu i podsjetila da je tokom decenije postojanja Sajma više stotina zdravstvenih radnika pratilo njegov rad i učestvovalo u kreiranju stručnog programa čiji su se organizatori trudili da aktuelizuju mnoge važne teme iz oblasti zdravstva, te da približe mnoge važne projekte građanima. Sve to vodi unapređenju našeg zdravstvenog sistema odn. puta ka savremenoj medicini. ─ Vjerujemo da smo kroz i ovogodišnji program uspjeli da istaknemo neke od aktuelnih tema koje intrigiraju naš zdravstveni sistem i sve nas ─ navela je gđa Pantelić. Direktorica Medikala iskoristila je priliku da se zahvali na ukazanoj podršci Ministarstvu zdravlja, Fondu za zdravstveno osiguranje, IJZ-u, KCCG-u, Institutu za ljekove i med. sredstva, Zavodu za transfuziju krvi, Ljekarskoj i Farmaceutskoj komori, kao sponzorima skupa, veledrogerijama Glosarij i Farmegra. Gđa Pantelić je najavila teme ovogodišnjeg Sajma: skrining, rijetke bolesti, imunizaciju, transplantaciju, prevenciju, zdrave stilove života, kardiovaskularne bolesti, dijabetes i migrenske glavobolje, antimikrobnu rezistenciju, superbakterije, respiratorne infekcije. Sve ovo čini zavidan fond od oko 70 stručnih radova.
─ Ovako veliki odziv za ovogodišnji sajam medicine je potvrda našeg kvaliteta rada te vjerujemo da ćemo u narednim godinama unapređivati sve projekte i zajedno graditi još mnoge ─ zaključila je direktorica Medikala upućujući poziv učesnicima Sajma da provjere svoje zdravstveno stanje u okviru ponuđenih sajamskih programa.
Prilika za afirmaciju crnogorskog zdravstvenog sistema
Dr Žanka Cerović, predsjednica Ljekarske komore, zahvalila je na organizaciji Sajma i u ime ljekara Crne Gore čestitala desetogodišnji jubilej ove manifestacije. ─ Zadovoljstvo je biti danas ovdje, u društvu velikog broja stručnjaka iz različitih oblasti medicine, čime se daje značajan doprinos jedinstvenom sagledavanju čitavog zdravstvenog sistema, što je izuzetno važno za profesiju i građane Crne Gore a istovremeno i za institucije koje kreiraju zdravstvenu politiku ─ navela je ona. Sajam medicine, kako je ocijenila, predstavlja priliku za afirmaciju crnogorskog zdravstvenog sistema i put da se javnost upozna sa svim aktivnostima koje sprovode nadležne državne institucije u okviru sistema. Takođe, ovo je i prilika da se svi kapaciteti usmjere ka povećanju dostupnosti i kvaliteta zdravstvene zaštite u Crnoj Gori. ─ Ljekarska komora Crne Gore, kao vrhovna profesionalna organizacija svih ljekara Crne Gore, sa zadovoljstvom prisustvuje ovakvom skupu, upravo zbog navedenog sveobuhvatnog sagledavanja zdravstvenog sistema, a sve u službi dobrobiti građana Crne Gore, dakle, u službi humanosti ─ istakla je dr Cerović uz najljepše želje upućene organizatoru.
Mr Milanka Žugić, predsjednica Farmaceutske komore Crne Gore, iskoristila je priliku da pozdravljajući predstavnike zdravstvene struke istakne značaj prisustva učenika srednje farmaceutske škole i prof. Marine Lipovac Pavićević. Emotivno se obraćajući domaćinima Sajma ona je navela: ─ Toliko godina truda u uspješnoj organizaciji Sajma medicine i Medikal konferencija, maksimalno angažovanje i animiranje svih nas iz zdravstvenog sistema, priznaćete nije bilo lako. Njihova iskrena želja i maksimalna posvećenost je uspjela da savlada sve barijere našeg ipak nesavršenog sistema i ne samo da opstaju, oni traju i bivaju sve bolji. Hvala im na tome.
Sajam medicine, kao prilika da zdravstveni profesionalci izgrade čvršće međusobne profesionalne veze, predstavlja, kako je objašnjeno, i priliku da se zajednički uhvate u koštac sa izazovima i pošastima današnjice u vidu bolesti pacijenata. Mr Žugić je izrazila nadu da će crnogorski zdravstveni sistem i ubuduće prepoznati potrebu za uvrštavanjem inovacija i omogućiti razvoj istih.
Doprinos razvoju sistema
U ime Ministarstva zdravlja dr Ivana Živković, direktorica Direktorata za javno zdravlje, otvorila je Sajam. U svojstvu pokrovitelja Sajma zahvalila je na kontinuiranom praćenju cjelovitog zdravstvenog sistema i informisanju o tome. Ona je posebno naglasila značaj umrežavanja profesionalaca kako na crnogorskom tako i u domenu regiona, koji, kako je rekla, zahvaljujući ovakvim događajima imaju mogućnost da razmijene iskustva i prezentuju najnovija dostignuća i nove dijagnostičke i terapeutske procedure iz svih oblasti medicine. ─ Ovakve manifestacije doprinose da se održi korak s najsavremenijim dostignućima u medicini i otvaraju nove perspektive našim zdravstvenim ustanovama, zdravstvenim radnicima, ali i svim građanima ─ kazala je dr Živković.
Ocjenjujući da je i jubilarni Deseti sajam medicine okupio veliki broj zdravstvenih profesionalaca i eminentnih predstavnika brojnih zdravstvenih ustanova i farmaceutskih kompanija iz zemlje i regiona, dr Živković je najavila realizaciju naučnih, plenarnih sesija, prezentacija i predavanja iz raznih oblasti medicine i farmacije koja će omogućiti upoznavanje s novitetima u medicini ali i sa organizacionim potencijalnima crnogorskog zdravstva. ─ Sigurna sam da će rezultat razmjene znanja i iskustva na ovom sajmu doprinijeti razvoju medicinske struke i nauke i posredno bolje zdravstvene usluge ─ istakla je na kraju.
Uručene zahvalnice
Direktorica Medikala gđa Slavica Pantelić svečano je uručila zahvalnice brojnim saradnicima. U ime Ministarstva zdravlja plaketu je primila dr Ivana Živković, u ime Instituta za javno zdravlje Crne Gore doc. dr Snežana Barjaktarović Labović, direktorica ove ustanove, u ime Instituta za ljekove i medicinska sredstva, direktorica dr Snežana Mugoša. Zahvalnice sponzorima sajma, veledrogeriji Glosarij primila je direktorica Mira Mijušković, a opredijeljena je i zahvalnica kompaniji Farmegra, čija direktorica Branislava Raičević nije bila u prilici da prisustvuje skupu.
─ Ovo priznanje nije samo gest časti, već i potvrda zajedničkog rada i posvećenosti svih nas koji težimo napretku medicinske nauke i prakse ─ rekla je prilikom uručivanja plakete doc. dr Snežana Barjaktarović Labović. Sajam medicine predstavlja, kako je navela, mjesto gdje se spajaju ideje, razmjenjuju znanja i iskustva i gdje svi nalaze inspiraciju za nove projekte i saradnju. ─ Primanje ove zahvalnice podstiče da nastavimo sa još većim entuzijazmom i daje zaista velik podsticaj da doprinesemo napretku našeg stručnog djelovanja, a to su pod krovom IJZ-a primarno preventivne aktivnosti ─ istakla je direktorica IJZ-a. Ona je naglasila značaj preventive, jer ona, kako je rekla, ne samo da smanjuje opterećenje zdravstvenog sistema, već spašava živote, unapređuje svakodnevno blagostanje i gradi otpornost društva na buduće izazove.
Prezentacijom dvadesetminutnog dijela filma u produkciji Ljekarske komore Crne Gore, o razvoju zdravstvene kulture u Crnoj Gori, reditelja Mitra Miranovića, zaključeno je svečano otvaranje Sajma. Ovom prilikom napravljen je pregled zdravstva kod nas od prve apoteke u Kotoru iz 1326. i prvog plaćenog gradskog ljekara Đovanija Lukatelija (1391) do danas.
Od opisa procedura do prikaza prakse
Obilje aktuelnih i provokativnih medicinskih tema svrstano je u nekoliko stručnih sesija Sajma. Sesiju Skrining u prevenciji tri najčešća maligniteta vodila je dr Žanka Cerović, a uvodna riječ je pripala dr Ivani Živković. O organizovanom skriningu raka debelog crijeva u Crnoj Gori govorila je dr Adrijana Vujović, o raku dojke i organizovanom skriningu dr Ivan Samardžić, o skriningu raka grlića materice dr Ivana Nikčević Kovačević, a novu metodologiju sprovođenja skrininga raka grlića materice opisala je dr Jovana Vuković Leković. Prim. dr sci. med. Gordana Globarević prezentovala je savremeni pristup u liječenju vaginalnih infekcija.
Sesijom o rijetkim bolestima i značaju skrininga novorođenčadi rukovodila je prof. dr Olivera Miljanović, koja je imala predavanje o genomskim bolestima i preciznoj medicini. Implementaciju biohemijskog neonatalnog skrininga u Crnoj Gori predstavila je dr Olja Mandžarelo, neonatalni skrining za spinalnu mišićnu atrofiju — dr Nelica Ivanović, a dr Branko Lutovac i dr Božica Kecman govorili su o hipofosfatemijskom rahitisu. O inhibitorima janus-kinaze u liječenju zapaljenskih reumatizama govorio je dr Rifat Međedović, a ulogu izabranog doktora u otkrivanju GCA artritisa i skrining na biološku terapiju opisala je prim. dr Ljiljana Đurović.
Sesiju posvećenu imunizaciji moderirala je dr Ivana Živković, koja je ovom prilikom govorila o izazovima i obuhvatu imunizacije kod nas. Dr Adis Martinović ukazao je na unapređenje programa imunizacije u Crnoj Gori, dr Marija Božović opisala je program vakcinacije protiv pneumokoka, dr Redžeb Zejnelagić — vakcinaciju protiv pertusisa, a mr ph. Veselinka Vukićević govorila je o bezbjednosti vakcina. Dr Danica Stevović i dr Slađana Radulović imale su za temu zaštitu djece i odraslih širom svijeta posredstvom vakcina.
Zapaženu temu Sajma medicine činili su transplantacioni programi u Crnoj Gori. Moderatorka je bila Sandra Damjanović, iz Ministarstva zdravlja, a učestvovali su dr Vuk Kadić, mr med. sc. Enisa Žarić, dr Elvir Mučić i dr Marko Grubač. Na pitanje o tome da li imamo rešenje za refraktornu citomegalovirus (CMV) infekciju nakon transplantacije matičnih ćelija hematopoeze (TMCH) odgovorila je mr med. sc. Enisa Žarić.
Panelom Gorka pilula započet je novi dan Sajma medicine. Ovom prilikom promovisana je knjiga mr ph. Pavla Zelića, iz Agencije za lekove i medicinska sredstva Srbije. Uvodnu riječ imala je mr ph. Milanka Žugić.
Migrena kao lični i kolektivni izazov bila je tema dr Sandre Vujović, a primjenu rimegepanta u prevenciji i terapiji migrene opisao je dr Mladen Debeljević. Panel posvećen zdravim stilovima života moderirala je Julijana Žugić. Doc. dr Snežana Barjaktarović Labović imala je predavanje Gram prevencije vrijedi koliko kilogram liječenja, a o značaju civilnog društva u jačanju javnog zdravlja govorila je dr Mira Mićović. Put do bolesti popločan je lošim navikama — istakla je svojim predavanjem dr Aleksandra Ješić. O ishrani i prevenciji kardiovaskularnih bolesti govorila je dr Zorica Đorđević, a o procesiranoj hrani i zdravlju — dr Magdalena Vujović. Značaj fizičke aktivnosti predočila je dr Amra Kazazović.
Na opterećenje aterosklerotskom kardiovaskularnom bolešću ukazala je dr Stojana Brašanac, a o familijarnoj hiperholesterolemiji govorila je dr Sanja Borozan. Dr Zlata Kovačević prezentovala je domete terapijske primjene male interferirajuće RNK, a o kontroli krvnog pritiska riječ je imao dr Vladimir Prelević.
Sigurnu glikemijsku kontrolu opisala je dr Valentina Kalinić, a budućnost terapije dijabetesa melitusa tipa 1 prezentovao je dr Emir Muzurović. Dr Enisa Kujundžić bila je moderatorka sesije o prevenciji kardiovaskularnih bolesti. Ona je ovom prilikom prezentovala rezultate studije MONS – istraživanja o ishrani u Crnoj Gori, a registar rasta i razvoja djece opisala je dr Anastasija Radunović.
Izazovom doživjeti stotu u doba gojaznosti bavila se dr Sanja Borozan, a o zdravim stilovima u okviru prevencije kardiovaskularnih bolesti govorila je dr Aleksandra Nikolić Jegdić. Prevenciju i zdravstveni nadzor obolijevanja od šećerne bolesti predstavila je dr Andrea Čampar, a o trovanju gljivama govorila je dr Sandra Đuranović.
Sesiju Antimikrobna rezistencija – juče, danas, sjutra moderirala je prof. dr Gordana Mijović, koja je ukazala na genezu ovog problema. Potrošnju antibiotika u Crnoj Gori opisala je mr ph. Lidija Čizmović, a problem antimikrobne rezistencije osvijetlila je dr Milena Lopičić. Bolničke infekcije opisao je dr Miro Knežević, a o nadzoru nad njima govorila je dr Radica Raičević. Temom kako racionalizovati propisivanje antibiotika u domovima zdravlja bavila se dr Slobodanka Marojević. Ulogu i značaj timova za podršku kliničarima u terapiji antibioticima i dijagnostici infekcija u bolnicama prezentovala je dr Branka Bulatović.
Dr Alma Kurpejović govorila je o kliničkom značaju mikrobiološkog nalaza u terapiji multirezistentnih gram-negativnih bakterija, a o kliničkoj primjeni ceftarolina u eri rezistencije riječ je imala dr Mileva Mašanović. Primjenu ceftarolina kod kardiohirurških pacijenata opisala je dr Marija Krnjević, a baktericidni učinak kombinacije ceftazidima/avibaktama kod komplikovanih G-infekcija prikazala je dr Brankica Dupanović. Dr Slavica Đurović govorila je o izazovima u liječenju respiratorne infekcije, a dr Stevan Lučić imao je za temu latentnu tuberkulozu. Na značaj kliničkih studija u razvoju ljekova ukazala je mr pharm spec. Maja Lisičić.
Opšti utisak učesnika jubilarnog Medikalovog sajma bio je da je predočen veoma sadržajan spektar tema, kao i da bi se moralo razmišljati o primjeni niza novih sugestija saopštenih tokom ovog trodnevnog događaja.
Anita Đurović