[heading size=”7”]Svečana akademija u Vladinom domu na Cetinju povodom jubileja najstarije crnogorske zdravstvene ustanove [/heading] Danas, nakon 140 godina predanog rada plejade nesebičnih, stručnih i posvećenih profesionalaca, koji su zaslužni za ugled i renome koji ova zdravstvena ustanova ima i van naših granica, bolnica “Danilo Prvi” zauzima značajno mjesto u zdravstvenom sistemu Crne Gore – rekao je ministar zdravlja prof dr Miodrag Radunović.
Najstarija crnogorska zdravstvena ustanova, bolnica “Danilo Prvi” na Cetinju, obilježila je svečanom akademijom koja je 23. decembra održana u Vladinom domu u prijestonici, 140 godina postojanja. Na proslavi jubileja, koja je organizovana pod pokroviteljstvom predsjednika države Filipa Vujanovića, a kojoj su prisustvovali brojni gosti i osoblje cetinjske zdravstvene ustanove, govorili su ministar zdravlja prof. dr Miodrag Radunović, gradonačelnik Cetinja Aleksandar Bogdanović i direktor bolnice “Danilo Prvi” dr Ivan Gazivoda.
– Opšta bolnica “Danilo Prvi” imala je i ima neprocjenjivu ulogu u zdravstvenom sistemu Crne Gore. Ljekari ove bolnice za proteklih 140 godina dali su izuzetno veliki doprinos u razvoju medicinske struke i nauke u Crnoj Gori. Prve dvorske ljekare doveo je na Cetinje 1858. godine knjaz Danilo, čime je i praktično počela primjena naučne medicine na Cetinju i u Crnoj Gori. Kruna zalaganja i pregalaštva tadašnjih zdravstvenih poslenika bila je izgradnja bolnice “Danilo Prvi” na Cetinju, koju je podigao knjaz Nikola. Bolnica se razvijala na modernim naučnim osnovama i narednih decenija bila je okosnica razvoja zdravstvene službe i zdravstvene kulture u državi – rekao je prof. dr Radunović.
I tada, kao i danas i svih proteklih 140 godina, pored stručnosti i izuzetnog profesionalizma u radu, dodao je on, na svakom koraku osjećala se ljubaznost, brižnost i humanost ljekara i medicinskog osoblja.
– Bolnica je pružala utočište i pomoć svakom kome je bila potrebna. Tako su se dvjeri Danilove bolnice širom otvorile i 1875. godine za prijem ranjenih i bolesnih iz Hercegovine, kada je knjaz Nikola kao ispomoć dvorskom ljekaru pozvao hrvatskog dr Valerija Tomića, koji je bio prvi ljekar i upravnik cetinjske bolnice. Od početka 1876. do 1878. godine bolnicu je vodila Misija Ruskog Crvenog krsta, čime su se otvorile nove stranice razvoja. Godine 1880. na čelo bolnice došao je dr Milan Jovanović-Batuta, mlad i visokoobrazovan ljekar, koji je postavio kamen temeljac daljeg razvoja ustanove i sanitetske službe, ne samo na Cetinju, nego i u cijeloj zemlji. U malu bolnicu koja je tada imala svega 30 postelja i malu državu Crnu Goru, dr Batuta, pun entuzijazma, znanja i htjenja, donio je i primijenio medicinsku nauku i praksu. Njegov nasljednik dr Petar Miljanić, koji je od 1884. do 1897. bio upravnik bolnice i načelnik Saniteta, slovio je za jednako dobrog hirurga i okulistu, naučnika i praktičara.
Po postignutim rezultatima i dostignućima Danilova bolnica bila je već tada poznata i van granica zemlje – podsjetio je prof. dr Radunović.
Pregaoci i nadasve izuzetni ljekari i profesionalci dr Batuta i dr Miljanić, dodao je on, postavili su dobre temelje i odredili puteve razvoja bolnice “Danilo Prvi”, koje su kasnije nastavili dr Božidar Perazić, bečki diplomac i dr Stanko Matanović iz Podbukovice kraj Cetinja, diplomac iz Hajdelberga.
– Početkom 20. vijeka došlo je do ekspanzije razvoja bolnice “Danilo Prvi”. Rekonstruisan je centralni objekat, počela izgradnja Dječije bolnice, a 1913. godine nabavljen je prvi rentgenski aparat. Iste godine poznati njemački hirurg dr Fridrih Brining počeo je da izvodi operacije u cetinjskoj bolnici. U međuratnom periodu došlo je do stagnacije, a novi temelji bolnice postavljeni su krajem 1940, kada je odlučeno da ova zdravstvena ustanova, jedna od tri tog nivoa u Zetskoj banovini, bude bolnički centar Crne Gore. Razdoblje Drugog svjetskog rata predstavljalo je nastavak razvojne stagnacije iz prethodnog perioda, ali bez negativnih rezultata u profesionalnom, humanom i etičkom segmentu njenog funkcionisanja. U istoriji ove bolnice, u to doba, ostaće kao baklja da svijetli ime mladog apsolventa medicine – narodnog heroja Stanka Martinovića, koji je bio začetnik organizacije pomoći sanitetskim materijalom za potrebe partizanskog saniteta. Uz njega, u ovom periodu, kontinuitet u radu bolnice održali su dr Niko Martinović, upravnik i šef hirurškog odjeljenja, internista i pedijatar dr Vladimir Gerasimović, zatim dr Drago Petrović, dr Jovan Klisić, dr Jovan Kujičić, dr Đorđe Vuletić, dr Gordana Pavlović, dr Božidar Jovetić, dr Vukota Čukić, dr Vukota Dedović i mnogi drugi. Povremeno operacije u bolnici izvodio je i prof. dr Niko Miljanić, sin dr Petra Miljanjića, utemeljivača naučne medicine u Crnoj Gori – rekao je prof. dr Radunović.
Za dobar glas nije zaslužan samo vijek trajanja
– Ovo nje samo jubilej cetinjske bolnice ili Cetinja, već jubilej cjelokupnog crnogorskog zdravstva i države – kazao je direktor bolnice “Danilo Prvi” dr Ivan Gazivoda i podsjetio da ta ustanova ima sedam odjeljenja, sa 100 kreveta, 170 stalno zaposlenih od kojih su 32 ljekara, 90 medicinskih sestara i 48 nemedicinskih radnika.
Add comment