Palijativna njega treba da omogući pacijentu da se osjeća što ugodnije kroz ublažavanje bolova i drugih neprijatnih simptoma, uz istovremeno pružanje psihološke, socijalne i duhovne podrške samom pacijentu i osobama koje se o njemu brinu. Palijativna njega će se sprovoditi u sklopu redovne, a ne kao posebna usluga, i ona mora postati sastavni dio integralne zdravs-tene obrade na svim nivoima i kod svih specijalnosti. Obezbjeđivanje kvaliteta podrazumijeva pružanje zdravstvene zaštite koja je bezbjedna (da ne uzrokuje štetu koja se može izbjeći), djelotvorna (da ima pozitivan efekat na zadovoljavanje zdravstvenih potreba i ukupnu korist po zdravlje) i ef kasna (da je u okvirima ekonomskih mogućnosti sistema). Ovo je veoma značajan segment koji preko organizacione službe Ministarstva zdravlja razvijamo u pravcu pozitivnog ciklusa kvaliteta – kazao je ministar, ističući da se mora poboljšati rad uprava ustanova kroz edukaciju i stvaranje „vještih direktora’.
Sajam crnogorskog zdravstvenog potencijala
Dr Nebojša Kavarić, predsjednik Organizacionog odbora Sajma, pozdravljajući učesnike i goste, kazao je da je glavni cilj bio da učesnici, stručna i opšta javnost saznaju više o dijagnostičkim i terapijskim mogućnostima ključnih crnogorskih zdravstvenih institucija i farmaceutskih kompanija. – Teme prezentacija i predavanja su iz svih oblasti medicine i farmakologije, a na štandovima je predstavljen promotivno-edukativni program. Zahvaljujem se uvaženim kolegama iz Ministarstva zdravlja, te svim ostalim kolegama koji su pomogli u organizaciji skupa, čiji je osnovni cilj da građanima Crne Gore prezentira sve mogućnosti crnogorskog zdravstva, koje su običnim ljudima pomalo i nepoznate – kazao je Kavarić, ističući da su učesnici Sajma: Ministarstvo zdravlja, Fond zdravstva, Kancelarija Svjetske zdravstvene organizacije u Crnoj Gori, Institut za javno zdravlje, Agencija za lijekove i medicinska sredstva, Klinički centar, opšte i specijalne bolnice, domovi zdravlja, Ljekarska i Farmaceutska komora, inostrane zdravstvene ustanove, farmaceutske kompanije, veledrogerije, privatne zdravstvene ustanove koje su konc-esionari – učesnici u javnom zdravstvu, te zavodi za bezbjednu krv i hitnu medicinsku pomoć.
Generalni pokrovitelj Sajma bila je crnogorska farmaceutska kompanija „Glosarij”, u ime koje je učesnike pozdravila izvršna direktorica Mirjana Mijušković. – Naša želja jeste da uspostavljanje i razvijanje ovakvih skupova postane dio tradicije, a naše je trajno opredjeljenje da ovakve manifestacije podržimo – kazala je Mijušković, izvršna direktorica najveće crnogorske veledrogerije.
Crnogorsko zdravstvo juče, danas, sjutra
Pomoćmik ministra zdravlja prim. dr Mensud Grbović, detaljno je govorio o budućim ciljevima zdravstvene politike, ali se osvrnuo i na problem u protekle decenije, te objasnio razloge zbog kojih su započete reforme. – Osnovni problemi koji su doveli do pokretanja reformi bili su nepostojanje nacionalne politike lijekova i njihova neracionalna potrošnja, te neodgovarajući način upravljanja koji nije bio u skladu sa savremenom koncepcijom organizacije zdravstvenog sistema. Evidencija i sistem izvještavanja bili su slabog kvaliteta i nesavremeni, nije postojala kontrola obuhvata i kvaliteta registrovanih podataka, sistem kontrole i unapređenja kvaliteta zdravstvene zaštite je bio nerazvijen, nije postojala dovoljna motivacija za kvalitetnu uslugu, zdravstveni radnici su bili slabo plaćeni, zdravstveno stanje stanovništva je stagniralo paraleleno s padom standarda, a bila je i prisutna i korupcija. Ministarstvo je već 2004. godine započelo reformu primarne zaštite, reorjentacijom na izabranog doktora, nakon toga je stomatološka zaštita izmještena i organizovana po principu sklapanja ugovora sa Fondom zdravstva, a temelj reform-skih procesa bilo je započinjanje razvijanja integralnog informacionog sistema zdravstva. Prvi rezultati reforme primarne zdravstvene zaštite su kvalitetnija raspodjela sredstava, bolja zarada za 74 odsto izabranih doktora, kvalitetniji i ažurniji podaci o zdravstvenom stanju pacijenata, kvalitetniji izvještaji o obimu i strukturi pruženih usluga, bolji podaci za sveobuhvatne kontrole, što je sve omogućilo da uprave domova zdravlja odlučuju na osnovu stvarnih i pravovremenih podataka. Nastavlja se reforma sekundarnog i tercijarnog sistema, izrada nacionalnih smjernica, a treba da počne i specijalizacija iz porodične medicine – rekao je Grbović, podsjećajući nabrojne usvojene nove dijagnostičke i operativne procedure, čija je kruna prva transplantacija bubrega sa živog donora. Zahvaljujući reformama u Crnoj Gori se već duže rade dijagnostičke procedure poput scintigrafije i koro-nografije, te zahvati kao što je ugradnja stentova, intervencije na aneurizmama, operacije na otvorenom srcu.
– Glavni ciljevi su nam nastavak razvijanja informacionog sistema, sprovođenje mjera za smanjenje potrošnje ljekova, uvođenje transparentnog sistema klasifikacije bolesnika, uvođenje dodatne ponude na području dobrovoljnog zdravstvenog osiguranja i javno-privatnog partnerstva. Treba nastaviti sa uvođenjem nacionalnih i međunarodnih kliničkih smjernica i formiranjem kliničkih puteva, standarda, protokola i pravila struke. Nasta-vićemo i sa razvojem transplantacionog programa sa živih donora, ali ćemo razvijati i kadaveričnu transplantaciju. Potrebno je nastaviti saradnju sa institucijama zemalja koje imaju razvijene programe transplantacije, formirati „Mont transplant” i uključiti se u „Eurotransplant” kako bi imali pristup razmjeni tkiva i organa, što je za male zemlje, poput naše, od suštinskog značaja – rekao je Grbović, najavljujući početak rada PET skenera i implementaciju bolničkog informacionog sistema.
Raznovrstan program, aktuelne teme
Prvi medicinski sajam Crne Gore obilježilo je veliko interesovanje kako predstavnika zdravstvenih i medicinskih vlasti i službi, tako i laičke javnosti. Organizatoru Sajma stiglo je skoro sto prijava za predavanja. Ona su realizovana u salonima Hotela „Cma Gora” sa predviđenim trajanjem od po 30 minuta po temi. U okviru ove manifestacije vršene su i prezentacije zdravstvenih ustanova usmjerene prema opštoj javnosti. Promotivni štampani materijali, video materijali i neposredna komunikacija sa posjetiocima bili su sredstva ovog načina upoznavanja. Predavanja su, u skladu sa pravilima Ljekarske komore Crne Gore i Farmaceutske komore Crne Gore, sertifikovana.
Add comment