Sva izlaganja sa Sajma medicine biće objavljena u posebnom izdanju magazina MedicalCG, namijenjenom samo stručnoj javnosti u integralnom obliku ili u vidu abstrakta uz januarsko izdanje Medicala.
Program trodnevne manifestacije obuhvatio je predavanja i prezentacije na aktuelne teme koje su pripremili stručnjaci iz institucija i zdravstvenih ustanova zastupljenih na Sajmu. Od primarnog do tercijarnog nivoa, svako iz svog polja djelovanja, prikazani su različiti dijagnostički i terapijski aspekti pojedinih bolesti, kao i najnoviji metodi za njihovo liječenje. Takođe je predstavljena i uloga svih segmenata crnogorskog zdravstva, tako da su se i stručnjaci i građani mogli upoznati sa njihovim poljem djelovanja i pravima i uslugama koja se u pojedinim institucijama mogu dobiti.
U ime Svjetske zdravstvene organizacije i njene Kancelarije u Podgorici, predavanje je imao dr Matijas Frederik Muijen koji je govorio o stanju u oblasti mentalnog zdravlja u Evropi, sa osvrtom na sistem mentalnog zdravlja u Crnoj Gori. – Ono što bih posebno naglasio govoreći o mentalnom zdravlju je to da su mentalni poremećaji vrlo važni jer pogadjaju mnoge aspekte života velikog broja ljudi. Program Svjetske zdravstvene organizacije – Evropa “Akcioni plan za mentalno zdravje 2013.”, predstavljam u cilju podrške svim ljudima da imaju puni zdravstveni potencijal i blagostanje u kojem će i zemlje članice SZO kroz individualne i zajedničke napore da rade u pravcu toga da se smanje nejednakosti u zdravlju i zdravstvenoj zaštiti u samom regionu i van njega. Želio bih istaći da neuropsihijatrijska oboljenja dolaze na drugo mjesto, odmah poslije kardiovaskularnih oboljenja. Samo u Evropi neuropsihijatrijska oboljenja, posebno depresija i anksioznost dovode do potpune onesposo-bljenosti, a 80 procenata mortaliteta u ovom području je nastalo upravo zbog nezaraznih oboljenja. Kvalitet zdravstvene zaštite i pristup istoj je od izuzetnog značaja jer utiču na to koliko ćete dobro funkcionisati u jednom društvu. Upravo zato je mentalno zdravlje stavljeno na anketu Generalne skupštine Organizacije ujedinjenih nacija, a 40 do 50 svih stanja onesposobljenosti u Evropi otpada na oboljenja koja su vezana za mentalne bolesti. Mnoge države u svijetu su zatvorile bolnice za mentalno zdravlje ali se polovina njih još bore sa tim problemom. Istakao bih da je najveći izazov doprijeti do oboljelih, a sledeći je osnažiti one koji imaju volju za liječenjem – istakao je dr Muijen.
U ime Fonda za zdravstveno osiguranje dr Sanja Simović, između ostalog, podsjetila je da – Liječenje van Crne Gore smo podijelili na liječenje ljudi koji su upućeni u Srbiju i na liječenje van Srbije, odnosno u ostale zemlje. Zakonski i podza-konski propisi koji regulišu ovu oblast su prije svega Zakon o zdravstvenom osiguranju, a zatim Pravilnik o bližim uslovima i načinu ostvarivanja odredjenih prava iz oblasti zdravstvenog osiguranja, koji je donešen još 2006. godine, takodje, Pravilnik o sastavu i načinu obrazovanja i radu prvostepene ljekarske komisije i Pravilnik o načinu i postupku upućivanja osiguranih lica radi liječenja u inostranstvu. Ovim pravilnicima je regulisano da se na osnovu predloga stručnjaka iz Kliničkog centra Crne Gore i na osnovu ljekarske komisije Fonda, oboljeli upućuju, onda kada je to neophodno, na liječenje u inostranstvo.
Dr Budimir Stanišić, direktor AU Montefarm dao je osnovne podatke o firmi kojom rukovodi. – Zdravstvena ustanova “Apoteke Crne Gore” je osnovana ‘91. godine odlukom Skupštine Crne Gore i tada se zvala Apotekarska ustanova, a danas smo promijenili ime, sa osnovnom namjerom da vrši nabavku i distibuciju ljekova i potrošnog medicinskog materijala za zdravstvene ustanove, domove zdravlja i bolnice, i da preko apoteka snabdijeva gradjane ljekovima. Svoju djelatnost ustanova ostvaruje preko tri sektora: sektora farmaceutske zdravstvene zaštite, u čijem sastavu se danas nalaze 45 apoteka, sektor veledrogerije u kome se nalazi komercijalna služba i naše skladište i sektor za ekonomsko pravne i opšte poslove. Smatramo da su Apotekarska ustanova i Apoteka Crne Gore pokazale stabilnost, sigurnost i nadasve kvalitet, što je jako važno da bismo čitav sistem zdravstva održali stabilnim.
Dom zdravlja – Podgorica, kao ustanova u kojoj primarnu zaštitu ostvaruje najveći broj građana, predstavio se sa ukupno 7 stručnih predavanja kojim su bila obuhvaćena različita oboljenja, ali i objašnjeni najbolji načini za pravilan odgoj djece. Dr Sreten Kavarić i dr Mira Dobrović imali su za temu tretman dijabetesa melitusa u okviru primarne zdravstvene zaštite, dok se njihova koleginica dr Dubravka Lopičić bavila hroničnim opstruktivnim bolestima pluća. Kako se sprovodi imunizacija u primarnoj zdravstvenoj zaštiti predočila je dr Vesna Lalović. Problemom dojenja djece bavila se dr Paša Divanović, a ishranom odojčadi u prvoj godini života dr Veselinka Lola Đurišić. Dr Gordana Mandić predstavila je sedmogodišnja iskustva u radu Centra za djecu sa posebnim potrebama, a dr Edita Bašović rad Savjetovališta za mlade na prevenciji pušenja kod te populacije.
Add comment