Svoje aktivnosti predstavili su i ljekari iz primarnih ustanova sa Sjevera i Primorja Crne Gore. Tako je dr Ilhan Tursumović opisao rad Doma zdravlja u Pljevljima, s osvrtom na prošlost, sadašnjost i budućnost. O uspješnosti reforme primarne zdravstvene zaštite u sprovođenju imunizacije djece u Bijelom Polju govorila je dr Julija Bošković.
Prim. dr Izet Bralić, dr Husko Bajrović i mr dr Cena Kajević predstavili su Dom zdravlja iz Rožaja. Njihove kolege s Primorja odlučili su da se bave konkretnim bolestima. Dr Biljana Dapčević iz Hercegnovskog doma zdravlja bavila se hemodijalizom, kao specifičnošću primarne zaštite, dok je njena koleginica iz iste ustanove dr Tatjana Borilović-Stamenković govorila o dijabetesu melitusu s aspekta izabranog doktora. Iz Kotora su se odlučili da se bave problemima mladih, i to izloženošću duvanskom dimu mladih ljudi, o čemu je govorio dr Aleksandar Stjepčević. Dragan Čabarkapa posvetio je rad determinantama, ili odrednicama koje dovode do korišćenja alkohola kod mladih u Kotoru.
Dr Pavle Marinković i prim, dr Gani Karamanaga bavili su se sarkoidozom pluća, ljekarka iz Tivta dr Vjera Lipovac-Usanović objasnila je kako aktivno pušenje utiče na zdravlje trudnice i ploda. O rizičnim ponašanjima kod adolescenata, odnosno o problemu alkoholizma tog doba govorila je dr Lidija Isailović, a medicinska sestra iz Tivatskog doma zdravlja Angelina Uskoković predstavila je rad te ustanove u navedenom segmentu.
Tema dr Marije Vuletić iz Cetinjskog doma zdravlja nosila je naslov ,,HTA, revizija prakse”, dr Vesna Peranović o tumorima kože u ambulanti ID, dok je dr Ana Đuranović objasnila kakav je uticaj poremećaja vida kao uvoda u depresivni sindrom.
O prevenciji karcinoma prostate na primarnom nivou zaštite govorio je doc. dr Petar Kavarić, a temama prevencije, koja je bila jedna od najzastupljenijih tema, bavili su se i doc. dr Aleksandra Vuksanović, koja je govorila o prevenciji raka grlića materice. Dr Nebojša Bulatović i dr Vahida Divanović svoj rad su posvetili prevenciji kardiovaskularnih bolesti, a dr Olivera Vulić i dr Ljubinko Kaluđerović govorili su o metadonskom programu na nivou primarne zaštite. Dr lgor Jovanović, iz ugla prevencije, govorio je o osteoporozi.
Stručnjaci Instituta za javno zdravlje svoja predavanja i prezentacije posvetili su različitim aspektima rada, pa je o imuni-zaciji govorio prof, dr Dragan Laušević, o aktivnostima Centra za prevenciju prof, dr Agima Ljaljević i mr sociologije Biljana Popović. 0 radu Savjetovališta za ishranu govorila je prof, dr Gorica Sbutega, dok se pitanjem optimalne ishrane, iz stručnog aspekta, bavila i dr Zorica Đorđević, koja je govorila o kontroli bezbjednosti hrane. Mr sc. med. Vesna Beatovićgovovih je o problemu zaraznih bolesti u Crnoj Gori. 0 testiranju na HIV govorila je dr Aleksandra Marjanović. Mogućnosti PRC dijagnostike opisala je dr sc. Danijela Vujošević.
Medij novih kontakata i poslovnih susreta
Rad Sajma medicine ne bi se mogao zamisliti bez prisustva farmaceutskih kuća. Sa namjerom da posjetiocima prezentuju aktuelne farmaceutske brendove, na Sajmu su bile prisutne veledrogerije Glosarij, generalni sponsor Sajma, Meditas, Farmont, Osmi red, Nativa i farmaceutske kompanije MSD, Nycomed a Takeda, Sandoz, Milupa, Sanofi DSD, Hoffman-La Roche, Hemofarm, Novartis Oncology, MBS, Berlin hernije, Galenika kao i državna Apotekarska ustanova Montefarm i Farmaceutska komora Crne Gore. Kompanija „Actavis” uzela je učešća i u sponzorstvu Sajma. Teme o kojima su govorili stručnjaci iz tih kuća bile su takođe raznovrsne, a ticale su se najviše novih pravaca u liječenju, laboratorijske prakse, bioloških ljekova, probiotika, te novih mogućnosti u terapiji ovarijalnog karcinoma.
Bila je ovo prilika i da se čuju preporuke za rješavanje problema iz niza konkretnih i veoma zanimljivih tema: tretman postoperativne mučnine i bola, alergijskog rinitisa i nosno-sinusne polipoze, terapije pro- i prebioticima, mogućnosti primjene savre-menih medicinskih i ortopedskih rehabilitacionih pomagala, terapiji hroničnog hepatitisa C u Crnoj Gori itd. Sajam je poslužio i kao medij za najavu novog edukativnog materijala namijenjenog ne samo ljekarima već i opštoj populaciji. Tako je ukazano na značaj izrade vodiča „Prevencija osteoporoze”, autora dr Igora Jovanovića, iz Doma zdravlja u Podgorici. U domenu ovog tipa prezentacija ukazano je i na značaj stručnog glasila „Crnogorski medicinski zapisi” od strane dr Gorana Nikolića.
U okviru ovog događaja obilježena je i 5. godišnjica postojanja Sanofija u Crnoj Gori.
Na Sajmu je prikazan presjek stanja, realizovanih i planiranih projekata u jednoj od kapitalnih ustanova crnogorskog zdravstva – Kliničkom centru Crne Gore, sa posebnim osvrtom na Centar za nauku, međunarodni angažman ove ustanove, naučno-istraživački rad, te transplantacioni program, program elektrofiziologije srca i trombolitičke terapiej. Drugog dana održavanja Sajma ovaj dio programa realizovali su dr Milan Mijović, direktor Kliničkog centra, prof. drSlavica Vujisić, direktorica Centra za nauku KCCG, dr Elvir Zvrko, tnr dr Ognjen Jovićević, dr Petar Kavarić, prof. dr Ljilja Musić i dr Mirjana Čukić.
Add comment