Ovom prilikom prikazane su i mogućnosti novog internet portala Agencije za lijekove i medicinska sredstva Crne Gore, opisan sistem farmakovigilance, a izvršen je i prikaz potrošnje ljekova u Crnoj Gori. Predstavnici Zavoda za hitnu medicinsku pomoć i Ljekarske komore Crne Gore iskoristili su priliku da predstave rad ovih ustanova od dana osnivanja do danas. Prezentaciju rada matičnih organizacija izvršili su i predstavnici Cetinjske bolnice „Danilo I” – Odjeljenja za humanu reprodukciju, Internog, te Otorinolaringološkog i audiološkog odjeljenja, te predstavnici Doma zdravlja u Pljevljima i Doma zdravlja u Plavu. U okviru promocije rada Podgoričkog doma zdravlja posebno su naglašene aktivnosti Centra za medicinu rada, a u cilju opisivanja rada Rožajskog doma zdravlja ukazano je na karakteristike primjene integrativnog pristupa djetetu u Crnoj Gori, razvoj ginekološke službe u ovom gradu, učestalost dijabetesne nefropatije kod bolesnika sa terminalnom bubrežnom insuficijencijom na terapiju dijalizom u ovom centru.
Posjetioci događaja bili su u prilici da prisustvuju i prezentacijama dviju privatnuh bolnica – Codra i Optimal kao i PZU Kovačević, PZU SPA medica i PZU MBS.
Hipotekama banka, kao prijatelj magazine Medical od samog početka izlaženja, povodom sajamske manifestacije pružila je dodatnu fmansijsku podršku.
Transparentnost rada na dobro pacijenata i zdravstva
Direktor Agencije za ljekove i medicinska sredstva Crne Gore dr Milorad Drljević istakao je da se ta ustanova na Sajmu predstavila prezentacijama namijenjenim stručnoj i opštoj javnosti. – To su prezentacije o aktivnostima na području farmakovigilance, kliničkim ispitivanjima i, naravno, o potrošnji ljekova. To je područje našeg djelovanja i od velike je važnosti da se građani informišu o tome čime se agencija bavi. To je od interesa za njihovo zdravlje. Za njih smo pripremili nekoliko flajera, a o svim našim djelatnostima može se informisati i preko portala agencije. U Evropi se značajna pažnja poklanja transparentnosti rada i otvorenosti za širu javnost. Pacijent mora da bude inform-isan o svom zdravlju, načinima liječenja, lijekovima koji se za to koriste. Zbog toga je potrebno da pacijenti dobiju informacije bilo preko interneta ili putem javnih medija – kazao je dr Drljević.
Učenici i studenti iz Berana posjetili Sajam
Učenici Srednje i Visoke medicinske škole iz Berana organizovano su posjetili Sajam medicine i iskoristili priliku da se upoznaju sa onim što pruža crnogorski zdravstveni sistem, kao i da čuju neka od brojnih predavanja iz različitih oblasti struke za koju se pripremaju.
Pimarijus mrse. Veselin Stanišić, kazao je daje ta posjeta bila veoma korisna za njegove studente. – Oni su mogli direktno da vide najnovije preparate poznatih farmaceutskih kuća, slušaju stručna i raznovrsna predavanja iz medicine, kao i da direktno učestvuju i na taj način prošire svoja znanja i dobiju važne informacije. Zahvaljujem se uredništvu časopisa Medical, što im je to omogućilo obezbijedivši prevoz za naše učenike i studente -naglasio je Stanišić, ocjenjujući Sajam „značajnim dešavanjem za zdravstvene radnike i studente medicine”. Poseban utisak na njega je ostavio novi softverski program Kliničkog centra Crne Gore, koji zaslužuje najveću ocjenu.
Matične ćelije – lijek budućnosti
Predstavništvo privatne banke matičnih ćelija Cryo Save od januara radi u Podgorici, tako da svi oni koji smatraju da bi trebalo da ih čuvaju, mogu to da učine preko navedenog predstavništva. Ovo je jedna činjenjica koja je vjerovatno bila manje poznata najširoj crnogorskoj populaciji, a o kojoj se moglo dosta toga čuti na Sajmu medicine.
Stručni saradnik te banke ginekolog dr Suzana Uskoković, objasnila je da su matične ćelije lijek budućnosti i da se njihovo dejstvo i upotreba izučava u sklopu regenerativne medicine, koja je novo polje ove nauke.
– Matične ćelije su osnovna jedinica organizma i u embrionalnom razdoblju od njih se stvara koža, kosa, nokti i svi organi. Određeni broj matičnih ćelija ostaje do kraja života, ali one nijesu tako mlade i sposobne za regeneraciju kao one koje se nalaze u krvi pupčanika i pupčanoj vrpci. One koje ostaju, nalaze se u perifernoj krvi i koštanoj srži i mogu se koristiti, međutim samo one koje se uzimaju nakon porođaja iz krvi pupčanika i pupčane vrpce predstavljaju lijek budućnosti. Koriste se za liječenje bolesti koje se dosad nijesu ili su se otežano liječile. Utvrđeno je da djeluju kod više od 70 bolesti. Poznato je, recimo, da je ta metoda uspješna u liječenju leukemije, a danas se sprovode ispitivanja dejstva kod liječenja pankreasa, cerebralne paralize, multipleks skleroze, karcinoma dojke. Profesor Ostojić ispituje mogućnost liječenja infarkta miokarda – kazala je dr Uskoković objašnjavajući na svom predavanju da se one čuvaju na temperaturi od minus 196 stepeni Celzijusa, i to na dva različita mjesta, a na rok od 20 godina. – Matične ćelije djeluju tako što prepoznaju oboljelu ćeliju i učestvuju u njenoj regeneraciji, odnosno obnavljanju.
Add comment