Postoje dvije vrste, a u krvi pupčanika su hematopoetske ćelije, koje se koriste u terapiji krvnih bolesti jer su sposobne da regenerišu ćelije krvi. U pupčanoj vrpci su mezenhimalne ćelije koje služe za regeneraciju tkiva kože, pankreasa, jetre, bubrega, kosti. Najbolje je uzeti i krv i pupčanu vrpcu, a to se, kada nekoj osobi zatreba, iz banke ćelija može dobiti za 48 h. Osim privatnih banaka, u svijetu postoje i javne banke, a jedno od najboljih rešenja je u Španiji, gdje se krv i pupčana vrpca uzimaju od svih trudnica. Takve banke mogu svi koristiti, dok ćelije iz privatnih banaka mogu koristiti samo oni koji su ih dali. Nadam se da će jednog dana i kod nas biti javnih banaka – istakla je dr Uskoković.
Prihvaćena evropska kardiološka šifra zdravlja
Karidolog prof. dr Miodrag Ostojić svoje predavanje posvetio je ishemijskim bolestima srca, odnosno značaju upotrebe nitroglicerina u terapiji grča srčanog krvnog suda. – Lijek je nastao u 19. vijeku i važan je kod bolesnika sa bolom u grudima, odnosno sa anginom pektoris, kao i kod onih koji imaju grč srčanog krvnog suda. Nitroglicerin otklanja grč, a, ako se radi 0 bolu u grudima, on smanjuje srce i onda ono traži manje kiseonika, ali to mu bude dovoljno da funkcioniše bez bola. Nitroglicerin predstavlja na neki način prvu pomoć, ali nije definitivni lijek. Može da pomogne pacijentu tako da mu dalje intervencije nijesu potrebne, ali u većini slučajeva potrebni su i drugi ljekovi – kazao je dr Ostojić, naglašavajući da su kardiološka udruženja Srbije, Crne Gore i većina udruženja iz regiona prihvatili šifru zdravlja Evropskog udruženja kardiologa o zdravlju, koja, ako se osoba nje pridržava, garantuje da pojave ateroskleroze neće biti prije 65. godine života.
– Šifra glasi 035140530, gdje prva 0 znači da se ne puši, trojka 3 kilometra šetnje dnevno, petica 5 obroka voća i povrća, 140 znači da gornji pritisak ne smije preći tu granicu, a sledeći broj da holesterol ne smije biti preko 5, zatim trojka znači da loš holesterol ne smije biti veći od 3 i na kraju još jednom nula, odnosno da nijeste gojazni i nemate tim uzrokovanu šećernu bolest. Ako sa mjerama zdravog života, koje podrazumijevaju fizičko vježbanje, kontrolu pritiska i masnoća, uspijete da to postignete, onda vam se ateroskleroza neće desiti prije 65. Nema garancije za dalje, zato što ateroskleroza na neki način predstavlja zamor materijala, jer krvni sudovi ne mogu beskonačno da traju- objašnjava dr Ostojić.
Centar za nauku KCCG-a odgovoran za edukaciju
Centar za nauku Kliničkog centra Crne Gore, jedan je od segmenata te ustanove koji je vjerovatno manje poznat običnim ljudima. Njegovu ulogu objasnila je direktorkaprof. dr Slavica Vujisić, koja je kazala da je on odgovoran za edukaciju.
– Stalno učenje ljekara je neophodno, jer u medicini je potrebna kontinuirana edukacija. Centar u tom smislu i djeluje tako što pomaže u usavršavanju u struci, kod specijalizacija i užih specijalizacija. Odgovoran je za naučno-istraživački rad, za međunaro-dnnu saradnju i povezivanje sa svim relevantnim stručnjacima i ekspertima iz regiona i svijeta, koji našoj medicini mogu donijeti napredak. Ako nema dolaženja kod nas i odlaženja naših ljudi u druge zemlje i ustanove, ako nema dinamike, onda bi naš sistem zdravstva bio jedan zatvoren sistem koji ne može produko-vati ništa dobro. Centar za nauku sve ove aktivnosti objedinjuje, mada su svi planovi zajednički projekti Menadžmenta KC-a. Mi smo zaduženi da ih sprovodimo i dajemo ideje o uspostavljanju saradnje, jer je to ključ uspjeha – objasnila je dr Vujisić, ističući da svaki čovjek može vrlo lako da se informiše o aktivnostima Centra preko njihove veb-adrese www.cezana.com, gdje se nalaze svi kontakti.
– Otvoreni smo za ljude iz drugih bolnica i ustanova, za sve koji žele da učestvuju u istraživačkim projektima, koji hoće da koriste našu bazu podataka ili da se priključe nekom edukativnom skupu. To je, uostalom, i poenta djelovanja KC-a kao najvažnije zdravstvene ustanove, da bude otvoren i okuplja sve ljude – kazala je dr Vujisić.
Uloga Crnogorske agencije za jekove i medicinska sredstva u kliničkim studijama
Na predavanjima se moglo čuti da je do sada u Crnoj Gori sprovedeno svega 18 kliničkih istraživanja ljekova, koja su bitna da bi se dobila precizna slika o dejstvu lijeka. Ključnu ulogu u daljem organizovanju istraživanja ima Agencija za ljekove i medicinska sredstva Crne Gore (CALIMS).
Add comment