Prilikom prikupljanja podataka u cilju sprođenja Kampanje “Ispravi se i vježbaj!”, došli smo do određenih podataka koji ukazuju na porast djece sa deformitetima kičmenog stuba i dovode do još veće zabrinutosti kada se u obzir uzme činjenica da sistematski pregled u školama ne podrazumijeva i terapiju neophodnu za spriječavanje razvoja deformiteta kičmenog stuba i da se najveći broj djece kod koje su deformiteti ustanovljeni ne javi izabranom ljekaru radi upućivanja na dalje liječenje. Takođe, u crnogorskom društvu problem deformiteta kičmenog stuba shvata se isuviše olako jer roditelji nijesu dovoljno upoznati sa samim oboljenjem i njegovim posljedicama.
Posljedice deformiteta kičmenog stuba su višestruke i umnogome utiču na kvalitet života svakog pojedinca. Danas se oboljenja kičmenog stuba u mnogim naprednim društvima smatraju modernom bolešću broj 1 a dodatno zabrinjava činjenica da djeca svoje vrijeme provode u neadekvatnim školskim klupama, nose teške torbe koje ih dodatno povijaju i sve se manje bave fizičkim aktivnostima a sve više vremena provode sjeđeći ispred kompjutera čime se njihovi mišići nedovoljno i nepravilno razvijaju ne dajući kičmenom stubu neophodnu potporu.
Implementacijom ove Kampanje roditelji će se putem edukativnih letaka i u direktnom razgovoru sa specijalistima primijenjene fizioterapije (fizioterapeutima) upoznati sa tim što je zapravo deformitet kičmenog stuba, znacima ovog oboljenja, kako ga prepoznati kod svog djeteta, kako preventivno djelovati i kako raditi vježbe sa djecom da bi se spriječilo napredovanje ili uopšte pojavljivanje nekog od oblika deformiteta kičmenog stuba.
Kampanja “Ispravi se i vježbaj” je osmišljena kao savjetovalište na javnim mjestima u više crnogorskih gradova, u nekoliko ciklusa godišnje, namijenjeno da se prepozna i na vrijeme identifikuje problem sa kičmom. Kampanja će se relizovati jednom sedmično tj u neđelju, redosledom po gradovima kako je izviše napisano.
Cilj kampanje je da se preventivnim pregledima, informisanjem učenika, roditelja i nastavnog osoblja – organizovanjem edukativnih predavanja i izradom promotivnog materijala skrene pažnja na praćenje stanja lokomotornog sistema mladih u Crnoj Gori i na značaj pravovremenog reagovanja i načinima za ostvarivanje zdravstvene zaštite kako bi se smetnje otklonile na vrijeme i ublažile negativne posljedice
Partneri u Kampanji su Uprava za mlade i sport, Ministarstvo prosvjete, Institut za javno zdravlje Crne Gore, Udruženje sportske medicine Crne Gore, Udruženje Roditelji, SPA Medica, Studentski sportski savez.
Piše: Krsto Kovačević, spec. prim. fizioterapije (Spec. App)
Add comment