Dr RajnerHofman-Velenhof, sa Medicinskog instituta u Gracu (Austrija), objavio je istraživanje o uticaju komponenti sredstava za zaštitu od sunca na pigmentne madeže na koži. Dermoskopijom polovine broja madeža, vršenom trećeg dana istraživanja i nanošenja antisolarnih sredstava sa djelovanjem protiv UVA i UVB zraka uočen je eritem i prominentnija pigmentna mreža na nezaštićenoj polovini u odnosu na zaštićenu. Sedmog dana uočeni su braon i crni globuli, braon tačke, plavo-bijeli veo, atipična mreža i uvećani krvni sudovi madeža na ispitivanju – zaštićenoj i nezaštićenoj! HMB 45 bojenje pokazuje jače bojenje u nezaštićenoj strani madeža. Došlo se do zaključka da se sve promjene u madežima ne dešavaju samo pod uticajem Sunčevog zračenja.
Dr Kristina Kareras, sa Klinike iz Barselone, sa saradnicima, suregiše da i sredstva fizičke i hemijske zaštite mogu prevenirati promjene u pigmentnim madežima pod uticajem Sunca, posebno UVB zračenja. Tako je ustanovljeno da su najčešće kliničke promjene nakon 7 dana nakon ekspozicije Suncu -pigmentacija, ljuštenje i eritem, a dermoskopske promjene – povećanje globula i tačaka, zamagljenje mreže, regresija i tačkasti krvni sudovi madeža pod uticajem obiju grupa zaštite. Kod pacijenata sa hemijskom zaštitom uočena je pojačana melanocitna aktivacija i regresija. Takođe, zaključeno je da se promjene dešavaju i pored hemijske i fizičke zaštite – pojedinačno, te se preporučuje istovremena i hemijska i fizička zaštita u antisolarnom sredstvu!
Naučnici sa Univerziteta u Edinburgu pronašli su da se pri dodiru naše kože sa zrakom Sunca u krvne sudove otpušta materija zvana nitrat-oksid, koja pomaže smanjivanju krvnog pritiska i to za oko 50 minuta. Tako, po njima, benefiti od izlaganja Suncu u smislu smanjenja krvnog pritiska, a time i prevencije srčanog i moždanog udara, daleko prevazilaze štetno dejstvo na kožu u smislu stvaranja maligniteta kože!? Tako se do sada jedinom naučno dokazanom beneitu od izlaganja kože i tijela Suncu u vidu produkcije vitamina D pridružio i ovaj novouočeni benefit. Ljudska koža je veliki rezervoar nitrita (NO2) i nitrata (NO3). Naučnici su dokazali da je nitrat biološki inertan, a da ga akcija Sunčevog zračenja može pretvoriti (redukovati) u aktivni nitrit i nitrit-oksid. Takođe, postoji sugestija da Sunce štiti organizam od infektivnih bolesti, inaktivišući neke viruse, npr. virus varičele! Dalja ispitivanja su u toku!
O najnovijim istraživanjima iz oblasti antisolarne zaštite, prevencije i terapije malignih oboljenja kože, posebno melanoma, i u sljedećem broju!
Piše: dr Olivera Simić-Kovačević, Spec. dermatovenerolog
Privatna specijalistička ordinacija za kožne i polne bolesti „Dr Kovačević”, Budva
Add comment