Zaštita mentalnog zdravlja i reforma službi mentalnog zdravlja zahtijevaju razvijanje partnerstva i intersektorsku saradnju civilnog društva, obrazovnog sistema, različitih ministarstava i medija. Ministarstvo zdravlja će i daje čvrsto podržavati i predvoditi savremeni koncept razvoja psihijatrije, usmjeren ka psihijatriji u zajednici i destigmatizaciji osoba sa mentalnim problemima, što u postojećim okolnostima predstavlja veliki izazov i ogroman zadatak za budućnost – zaključila je dr Hajdarpašić Drešević.
Prof. dr Miodrag Radunović, predsjednik skupštinskog odbora za zdravlje, rad i socijalno staranje istakao je da je savremeno društo, društo znanja i informacija, čiji napredak je razvoj i podrazumijeva da su njegovi članovi kreativni, inovativni, konkurentni na tržištima znanja i rada i imaju kapaciteta da uče i grade snažne društvene mreže.
– Bez mentalnog zdravlja nema socijalnog kapitala, ono je temelj ekonomskog, kulturnog i ukupnog razvoja pojedinca. Podaci i procjena iz SZO ukazuju na zabrinjavajuće stanje u pogledu mentalnog zdravlja širom svijeta. U Evropi svaka treća osoba pati od nekog poremećaja mentalnog zdravlja, a najčešće su to depresija i anksioznost. Osobe sa mentalnim problemima žive kraće u odnosu na opštu populaciju i do 20 godina. Mentalni poremećaji uzrokuju direktno i indirektno enormne ekonomske troškove, povezuju se sa stigmom, diskriminacijom, socijalnom eksplozijom uprkos kompleksnosti problema. I dalje se nedovoljno ulaže u probleme mentalnog zdravlja, prevenciju, liječenje i poremećaje mentalnog zdravlj, a ono što je zabrinjavajuće je da gotovo polovina svjetske populacije živi u uslovima gdje je obezbijeđen manje od jedan psihijatar na 200.000 stanovnika. Težimo društvu socijalne pravde i inkluzije. Društveno ekonomski faktori poput siromaštva, nezaposlenosti i loših uslova rada, kao i nizak nivo obrazovanja, negativno utiču na mentalno zdravlje pojedinca – istakao je prof. Radunović, dodajući da mentalno zdravlje predstavlja ishod ali i ključnu komponentu održivog razvoja na globalnog nivou.
– Usvajajući globalne ciljeve održivog razvoja kroz nacionalnu strategiju Crna Gora se obavezala da će unapređenje mentalnog zdravlja biti njen politički i razvojni prioritet, budući da predstavlja ozbiljan javnozdravstveni problem ali i uzrok socijalne nepravde, smanjenja produktivnosti i prepreku ekonomskom rastu. Podsjećam da nema zdravlja i razvoja bez mentalnog zdravlja i potrebno je sistemski i koordinirano stvarati predpostavke za veće ulaganje u promociju mentalnog zdravlja i njegovu prevenciju – rekao je prof. Radunović, upozoravajući da će depresija do 2020. godine biti drugi javnozdravstveni problem u svijetu poslije kardiovaskularnih bolesti. SZO je 21. vijek proglasila vijekom depresije. Mentalne teškoće i mentalne bolesti nije više moguće ignorisati. Potrebno je prevenirati i liječiti poznatim terapijskim metodama, a prije svega održivim razvojem društva.
Mina Brajović je izjavila da je ovogodišnji Svjetski dan zdravlja posvećen problemu depresije, kako bismo se podsjetili da je mentalno zdravlje jednako važno kao i fizičko zdravlje za sveukupno blagostanje pojedinca i ukupnog društva.
– Opšte je poznata činjenica da uspješna društva počivaju na snažnim zajednicama, a da mentalno zdravlje članova zajednice predstavlja njen ključni resurs. U vremenu brojnih i kompleksnih izazova poput siromaštva, sve češćih konflikata, masovnih migracija stanovništva, finasijske krize, sve veće nezaposlenosti, krize hrane, klimatskih promjena, epidemije hroničnih oboljenja – shvatamo da je kvalitet mentalnog zdravlja od presudnog značaja, jer upravo on determiniše kapacitete pojedinca i zajednice da se uspješno uhvate u koštac sa problemima.
Prema globalnim procjenama SZO
– Više od 300 miliona osoba (dakle više od 4,4% svjetske populacije) u svijetu živi sa depresijom, od čega u regionu Evrope živi 40 miliona osoba depresijom. Procjenjuje se da u Crnoj Gori živi oko 25.000 osoba sa depresijom ili 4.8% populacije što, je u evropskim okvirima (3.8%- 6.3%). Takodje, prema SZO procjenama, u periodu od 2005 – 2015. godine zabilježen je rast oboljelih od depresije za 18%, što je posljedica prevashodno 2 faktora: demografskog rasta (rasta broja stanovnika na planeti) i porasta broja osoba koje žive duže i dožive životnu dob kada je depresija učestalija.
Depresija je vodeći uzrok nesposobnosti u svijetu (učestvuje sa 7.5% u svim godinama proživljenim sa nesposobnošću), dok je u Evropi drugi po redu. Depresija, kao uostalom i problemi mentalnog zdravlja, pogađaju društvo u cjelini, a ne samo male i izolovane segmente. Nijedna socijalna grupa ili pojedinac nisu imuni na razvoj duševne bolesti, ali postoji razlika u nivou rizika. Depresija pogađa i muškarce i žene , i mlade i stare. Ipak, vidimo određene razlike. Od depresije mnogo češće obolijevaju žene (5.1%) u odnosu na muškarce (3.6%). Učestalost depresije varira zavisno od uzrasta i najčešća je kod žena životne dobi od 55-74 (7.5%), dok je kod muškaraca 5.5%.
Add comment