Prema Pravilniku, puna sljedljivost obezbjeđuje se na osnovu evidencija o prikupljanju, distribuciji, izdavanju i transfuziji krvi i komponenti krvi koje vode Zavod za transfuziju krvi Crne Gore i zdravstvena ustanova koja u liječenju koristi krv, a kojoj se izdaju krv i krvne komponente.
Zdravstvena ustanova uspostavlja procedure za čuvanje podataka o transfuziji krvi i procedure za prijavljivanje svih ozbiljnih neželjenih reakcija koje se pojave kod primaoca krvi tokom ili nakon transfuzije krvi, za koje postoji pripisivost, odnosno vjerovatnoća da se mogu pripisati kvalitetu i bezbjednosti krvi ili komponenti krvi koje je primalac primio, odnosno postupku davanja krvi ili komponenti krvi.
Zdravstvena ustanova, bez odlaganja, prijavljuje Zavodu sve informacije koje upućuju na sumnju o pojavi ozbiljnih neželjenih reakcija, na Obrascu za brzo prijavljivanje sumnje o pojavi ozbiljnih neželjenih reakcija. Zavod ispituje prijavljenu sumnju o pojavi ozbiljne neželjene reakcije, donosi zaključak o nivou pripisivosti prijavljene reakcije i obavještava zdravstvenu ustanovu na Obrascu za potvrđivanje ozbiljnih neželjenih reakcija.
Informacije koje su od značaja za nastupanje ozbiljnih neželjenih reakcija, čiji je potvrđeni nivo pripisivosti 2 (vjerovatan) ili 3 (siguran) i koje se mogu pripisati kvalitetu i bezbjednosti krvi ili komponenti krvi, bez odlaganja, Zavod prijavljuje Ministarstvu na odgovarajućem obrascu. Godišnji izvještaj o ozbiljnim neželjenim događajima Zavod dostavlja Ministarstvu na Obrascu za godišnji izvještaj o ozbiljnim neželjenim događajima i ozbiljnim neželjenim reakcijama. Godišnje izvještaje o ozbiljnim neželjenim događajima i ozbiljnim neželjenim reakcijama Ministarstvo dostavlja Evropskoj komisiji.
Na kraju, prepoznavanje neželjenih reakcija/događaja može biti od životne važnosti za bolesnika, a prijavljivanje reakcija/događaja može spriječiti nezgodu ili nuspojavu budućih transfuzijskih liječenja. U nadi da ćemo podizanjem svijesti o važnosti prijavljianja NTR, poštovanjem Zakona o obezbjeđivanju krvi i odgovarajućeg Pravilnika, kao i aktiviranjem bolničkih komiteta, formirati efikasan i ujednačen nacionalni sistem hemovigilanse, a time i terapiju komponentama krvi učiniti što bezbjednijom.
Dr Tamara Šćepanović, mr sci spec. transfuziolog
Zavod za transfuziju krvi Crne Gore
Add comment