Šargarepa – Sadrži beta-karoten, biljna vlakna, vitamine C, A, B, D, P i H, gvožđe, glutamin, kalijum, kalcijum, likopen, natrijum, pektin, ugljene hidrate, fosfor, cink i etarsko ulje. Preporučuje se protiv ekcema, problema sa kožom i opekotina, a blagotvorno utiče na ten. Stoga se nalazi kao sastojak mnogih preparata za zaštitu od sunca.
RECEPT: 3 šargarepe, 2-ije kašike jogurta, kašičica meda.
Izrendajte šargarepu i pomiješajte je sa jogurtom i medom. Namažite pocrvenjele djelove kože i poslije 20 minuta kožu isperite mlakom vodom. Nemojte da se brišete peškirom već se, kad koža upije vodu, namažite hidratantnim mlijekom.
Kantarion – Ima mješovitog tanina, etarskog ulja, smole, antocijana, karotena, flavonoidnih heterozida, holina, vitamina C i malo alkaloida. U narodnoj medicini odvajkada se koristi za spoljašnju upotrebu, protiv opekotina, za zarastanje rana i kao antiseptik.
RECEPT: 500 g cvijeta i lista kantariona, litar ulja pšeničnih klica, % l bijelog vina. Isjeckajte kantarion, prelijte ga uljem i vinom i posudu sa mješavinom zagrijavajte na pari dok vino ne ispari. Kad se prohladi, procijedite ga i čuvajte u staklenoj flaši. Mažite opekotine ili uljem natopite gazu i obložite ozlijeđeno mjesto.
Peršun – List obiluje vitaminom C, a bogat je hlorofilom, flavonidima, provitaminom A, vitaminima grupe B (čak i rijetkim vitaminom B12) kao i mineralima (kalijumom, gvožđem, kalciju-mom, manganom, magnezijumom i bakrom). Oporavlja kožu nadraženu suncem i toplotom.
RECEPT: 3 kašike peršuna, 3 kašike kisjelog mlijeka, 2-ije kapi bademovog ulja.
Peršun isjeckajte, pomiješajte sa mlijekom i bademovim uljem i smjesu namažite po licu i vratu. Poslije 20 minuta lice isperite mlakom vodom.
Neven – Izuzetno bogat saponinima, karotenom, flavonoidima, gorkim materijama. Sadži još i gume, sluzaste materije i isparljivo etarsko ulje. Neven se odvajkada smatra prirodnim antibiotikom.
RECEPT: mast od nevena: 500 g margarina ili neke druge masnoće, 2 pune šake biljke sitno isjeckane nožem (cvijet, stabljika, listovi).
Biljka sa stablom i cvjetovima dobro se opere, ocijedi i stavi u istopljenu masnoću (mlaku, ne vruću). Izmiješa se drvenom kašičicom i ostavi da odstoji van dometa vatre, 12 časova. Drugog dana se ponovo ugrije i procijedi kroz platno ili gazu. Ovako dobijena mast uspe se u teglu i čuva u frižideru. Ostatak biljke (ono što je preteklo od cijeđenja), stavi se u drugu teglu i frižider i koristi se u obliku kataplazme i to 3-4 puta.
Mast se koristi u slučajevima: kontuzija (udaraca, nagnječenja), entorzija (iščašenja), variksa (proširenih vena), flebitisa (upala vena), varikoznog čira (rana na koži nastala usljed proširenja vena donjih ekstremiteta), hemoroida (šuljeva), teških povreda, postoperativnih ožiljaka, fistula, opekotina.
Neven izuzetno blagotvorno djeluje na kožu. Koristi se protiv opekotina, rana i promrzlina. Zbog prisustva provitamina A, od pomoći je kod psorijaze. U narodnoj medicini, od ove biljke se prave brojni melemi protiv impetiga, suvih i vlažnih ekcema i perutavih lišajeva. Stimuliše stvaranje novih ćelija, otklanja gnojne iscjedke, pa se koristi protiv gnojenja korijena nokta. Neven se pokazao kao izuzetno eikasno sredstvo protiv gljivica, naročito kandide. Izaziva znojenje, pa se koristi protiv povišene temperature i groznice. Takođe, utvrđeno je i njegovo antivirusno djelovanje. Na tržištu su izuzetno zastupljeni preparati na bazi nevena, koji imaju široku primjenu. Najčešće se koristi u tretmanima saniranja opekotina, nastalih usljed nepravilnog izlaganja suncu.
Henri Dejvid Torou je rekao: „Sudi o zdravlju po tome kako se raduješ jutru i proljeću”. Da bi sa radošću dočekali vrele ljetne dane i uživali u njihovoj čaroliji, da bi od sunca iscrpili ono najbolje i najkorisnije, pristupimo mu mudro i potpuno spremni.
Piše: mrph. Ivana Gojković
Add comment