Sa finansijskog aspekta, u Crnoj Gori je u 2014. godini za ljekove ukupno potrošeno oko 62,3 miliona eura što u odnosu na 2013, predstavlja porast od .oko 5,3%
U diskusiji nakon prezentacija, prisutni su najveću pažnju posvetili pitanju pakovanja ljekova, načinu prilaganja uputstva za lijek i budućim obavezama proizvođača i veleprodaja u pogledu obilježavanja ljekova. Predočeni su i stavovi proizvođača koji zbog male veličine crnogorskog tržišta nisu u mogućnosti da određena pakovanja obilježe podacima na crnogorskom jeziku.
Bešović je najavila da se do kraja godine može očekivati i objavljivanje pravilnika o veledrogerijama i proizvođačima u kojima će se preciznije definisati mogućnosti obilježavanja ljekova od strane veleprodaja u skladu sa dozvolom za promet na veliko odnosno obavezom dobijanja dozvole za proizvodnju u skladu sa zahtjevima Dobre proizvođačke prakse (GMP)..
Neracionalna upotreba ljekova
Svjetska zdravstvena organizacija je preko svojih sistema monitoringa ustanovila da problem neracionalne upotrebe ljekova ima globalne razmjere, kao i da je potrebno učiniti više na implementiranju nacionalnih strategija u ovoj oblasti. Podaci ukazuju da se više od polovine svih ljekova u zemljama u razvoju i onih sa ekonomijom u tranziciji, ali i značajan broj ljekova, posebno antibiotika, u razvijenim zemljama troši na neadekvatan način, čime se rasipaju ionako limitirani resursi. Posebno zabrinjavajuća je činjenica da prema procjenama, više od polovine pacijenata ne uzima lijek na način na koji je to receptom propisano.
Neracionalna upotreba ljekova javlja se i u javnim i privatnim zdravstvenim ustanovama kao i kod pacijenta. Svi ljekovi, pa i esencijalni, mogu biti neracionalno upotrebljavani. Zbog svega toga neracionalna potrošnja predstavlja javno-zdravstveni problem, jer u medicinskom smislu, vodi ka nepotrebnim patnjama pacijenata, jatrogenim oboljenjima, prijemima na bolničko liječenje, povećanoj rezistenciji na antibiotike, ali i smrti. Neracionalna upotreba ljekova smanjuje povjerenje javnosti u zdravstveni sistem. Takođe, jednako važan aspekt je i taj da neracionalna potrošnja u ekonomskom smislu vodi ka velikim gubicima resursa i nedostupnosti esencijalnih ljekova. (Izvod iz brošure o potrošnji ljekova)
Dragan Novčić
Add comment