Formirana je Nacionalna komisija medicinskih sestra i babica Crne Gore kao savjetodavno tijelo Ministarstva zdravlja, čime su se stekli uslovi da sestre utiču na razvoj profesije, da primjenom dobre prakse zdravstvene njege utiču na podizanje kvaliteta u zdravstvenoj njezi i predlože Strategiju razvoja sestrinstva Crne Gore. Implementacija Strategije o sestrinstvu trebalo bi da dovede do autonomije profesije, profesionalnog razvoja, regulisanja mjesta i uloge sestara i babica i njihovog djelovanja u našem društvu, kao i razvoja profesionalne prakse bazirane na dokazima. Zdravstvena njega treba da postane vidljiva, nezavisna i mjerljiiva, a doprinos sestara i babica od strane zakonodavca, zaposlenih u zdravstvu i saradnika bude prepoznat kao značajan. Baza svega trebalo bi da bude adekvatno obrazovanje zasnovano na kompetencijama.
Krajem 2012. održana je osnivačka skupština Komore medicinskih sestara, babica, zdravstvenih i akušerskih tehničara Crne Gore, regulatorno tijelo medicinskih sestara i usvojen Prijedlog Statuta Komore koji je proslijeđen Ministarstvu zdravlja na usvajanje. Nakon njegovog usvajanja, slijedi Radna skupština Komore, registracija i osnivanje. Cilj osnivanja Komore jeste zaštita pacijenata i građana kroz osiguranje kvalitetne, bezbjedne i etične zdravstvene njege i babinjstva. Osim toga, Komora će štititi i svoje članove, osiguravajući im trajno usavršavanje kako bi održavale stečena znanja i vještine i usvajale nova.
Međunarodni dan sestrinstva u maju je obilježen i u Crnoj Gori. Koje su bile ključne poruke sa tog događaja?
Svake godine medicinske sestre cijelog svijeta obilježavaju 12. maj, u znak sjećanja na rođendan Florens Najtingejl, začetnice modernog sestrinstva koja je polovinom 19. vijeka inicirala ulazak profesionalno obrazovanih žena u zdravstvenu njegu bolesnih i davne 1860. godine u Londonu otvorila prvu školu za medicinske sestre. Svake godine se na ovaj dan zdravstveni profesionalci i javnost osvrnu na rad i ulogu medicinske sestre u njezi bolesnih i zaštiti zdravih ljudi, čija je zdravstvena zaštita nezamisliva bez medicinskih sestara. Međunarodno vijeće medicinskih sestara, ICN, kao krovna svjetska sestrinska organizacija svake godine širom svijeta obavještava o tematici proslave ovog važnog dana, pa je tako ove godine tema Međunarodnog dana sestrinstva: MILENIJSKI RAZVOJNI CILJEVI. Nacionalno udruženje medincinskih sestara i babica Crne Gore obilježilo je Međunarodni dan sestrinstva edukacijom građana i promocijom zdravih stilova života u šoping molu „Delta siti” pod motom „Budimo zajedno, čuvajmo zdravlje”.
Ove godine nijesu dodijeljene godišnje nagrade najuspješnijim medicinskim radnicima?
Ove godine medicinske sestre i babice odrekle su se godišnje nagrade u korist pacijenata. Umjesto nagrada, sopstvenim sredstvima (mjesečne članarine), organizovale su akciju na kojoj su vršile edukaciju građana i promociju zdravih stilova života iz 11 različitih oblasti, izradile postere, brošure.
Sestrinski rad predstavlja veoma stresnu profesiju. Ipak, postoje trenuci zbog kojih vrijedi zaboraviti napor. Da li ste u toku svog rada doživjeli neku takvu situaciju? Možete li je opisati?
Sestrinstvo je, po svojoj prirodi, profesija u kojoj doživljavate visok nivo stresa. U svom poslu svakodnevno se suočavamo sa patnjom, bolom… smrću. I pored toga što iziskuje veliko angažovanje koje često i nema željeni ishod, postoje trenuci kada zaboravite na uloženi trud, umor. To su trenuci kada vidimo osmijeh i zahvalnost na licima pacijenata.
Šta Vas je opredijelilo da se bavite baš ovom vrstom posla?
Mislim da je to osnovna ljudska potreba, da pomognete drugome, spremnost da razumijete potrebe drugoga i brinete za njegovo zdravlje i život.
Šta biste poručili svojim kolegama?
Znanje je naše najjače oružje. Samo adekvatnom edukacijom i cijeloživotnim učenjem možemo dovesti sestrinstvo na mjesto koje mu realno pripada, kako u sistemu zdravstva tako i u društvu. Samo dobro edukovana sestra i babica može da bude inovativna, da primjenjuje i unapređuje dobru praksu zdravstvene njege i babinjstva. Zato su nužne promjene u sestrinstvu. One su preduslov za uspostavljanje takvih odnosa u zdravstvenom timu koji će omogućiti dobru socio-emocionalnu klimu, bolje međuljudske odnose, uvažavanje svih stručnjaka u timu i na taj način omogućiti pacijentima da se osjećaju sigurni i uvjereni kako će dobiti najveći mogući nivo zdravstvene njege.
Add comment