Grip je u Crnoj Gori podcijenjen. Većina stanovništva misli da bolest kratko traje, da nije opasna i da nema smisla vakcinisati se svake godine, saopštila je u Radio-ordinaciji Radija Crne Gore epidemiološkinja u Domu zdravlja Nikšić dr Ivona Drašković. Međutim, moguće su ozbiljne komplikacije, pa i smrtni ishod, a vakcina od toga štiti u 80% slučajeva. Brojne studije su dokazale da se kod gripoznih osam puta češće javljaju mozdani udar i upala pluća, deset puta je češće srčani udar, a kod 74% poremeti se glikemijski indeks, upozorila je dr Drašković.
“Ono što je jako značajno je da se vakcinišu sve osobe koje su starije od 65 godina, djece od 6 mjeseci do 5 godina, trudnice kao i svi oni koji boluju od hroničnih bolesti, kao što su hronično-abstruktivne bolesti pluća, dijabetičarje, kardiovaskularni bolesnici, neurološčki bolesnici, svi oni ostali koji imaju neko od hroničnih oboljenja”, istakla je Drašković.
Cilj vakcinacije je, ističe, da se smanje teške forme bolesti i smanjenje smrtnosti, stope hospitalizacije.
“Urađen je veliki broj studija, u tim studijama je dokazano da osobe koje su imale grip imaju češće 8 puta moždani udar, 8 puta češće upale pluća, 10 puta srčani udar, takođe kod 74% oboljelih je utvrđeno poremećaj glikemijskog indeksa, ako 24% je gubitak sposobnosti obavljanja svakodnevnog života i rada i na taj način je neophodna i briga o tim osobama”, naglasila je Drašković.
Osim vakcinacije jako je značajno, upozorava Drašković, da osobe koje imaju respiratorne tegobe ne borave na poslu, izbjegavaju bliske kontakte, ostaju u svojim domovima, prilikom pogoršanja stavlja da se jave svom izabranom ljekaru.
RTCG