Osnovna misija Regionalne kancelarije jeste ujedinjenje i puna integracija regiona, uz promovisanje jednakosti, solidarnosti, univerzalnosti, participacije i ljudskih prava.
Svrha postojanja i rada Regionalne kancelarije jeste pružanje podrške zemljama članicama u njihovim naporima da unaprijede zdravstveni status populacije pružanjem tehničke podrške, prilagođenje nacionalnom kontekstu i potrebama, u formi različitih tehničkih programa, kao i obezbjeđivanje pomoći u pružanju odgovora u vanrednim situacijama, za vrijeme epidemija i drugih zdravstvenih kriza. Povjereni mandat omogućava SZO da pruži najbolju ekspertizu i sakupi i analizira podatke i rezultate, a sve u cilju predlaganja javnozdravstvenih intervencija zasnovanih na dokazima.
SZO Regionalna kancelarija za Evropu tijesno sarađuje sa velikim brojem EU institucija, UN agencijama, međunarodnim organizacijama, nacionalnim agencijama za razvoj i saradnju i akademskim i istraživačkim centrima. Liderska pozicija SZO u oblasti javnog zdravlja bazirana je na pravnom autoritetu da se implementiraju odluke država članica, povjerenom mandatu i misiji da pruža neutralne i nepristrasne ekspertske savjete, kao i obavezi da se obezbjeđuju javnozdravstvene inovacije.
Kontekst koji se mijenja i pretpostavke za pružanje adekvatnog odgovora
Dok misija i mandat SZO ostaju nepromijenjeni, evropski region se značajno mijenja. Socijalni, politički i ekonomski faktori modifkuju profl zdravstvenih prijetnji i rizika i vrše sve veći pritisak na zdravstvene sisteme. Populacija je sve mobilnija i starija.
EURO region proživljava epidemiju hroničnih nezaraznih bolesti (uključujući kardiovaskularna oboljenja, maligna oboljenja, mentalne poremećaje i neurodegenerativne poremećaje), koje zajedno sa pripadajućim riziko faktorima učestvuju sa oko 90% u ukupnom opterećenju bolestima u EURO regionu.
Pored toga, zarazne bolesti (počevši od influence, preko tuberkuloze, poliomijelitisa i HIV/AIDS-a) predstavljaju značajan izazov i opterećenje po javno zdravlje. Ekološki faktori (poput klimatskih promjena, kvaliteta vode i vazduha, korišćenja hemikalija) donose nove rizike po zdravlje populacije i sistem zdravstva. Realno je očekivati da će ovi rizici imati negativne efekte u pogledu dovoljne snabdjevenosti bezbjednom hranom, izazivati oštećenja fzičke infrastrukture i prouzrokovati povećanje respiratornih oboljenja i bolesti koje se prenose putem hrane i vode.
Osim toga, socio-ekonomske nejednakosti sve su prisutnije i izraženije unutar i među zemljama EURO regiona. Korelacija između lošeg zdravlja i socioekonomskih uslova življenja dokazana je. Stopa smrtnosti među novorođenčadima u siromašnijim zemljama Regiona 25 puta je veća nego u bogatijim zemljama Regiona. Razlike u pogledu zdravstvenog statusa korespondiraju socijalnom statusu, relektujući poziciju pojedinca ili grupe u samom društvu. Ostvarivanje održivog napretka pretpostavlja rješavanje problema zdravstvene nejednakosti, ali i unapređenje dostupnosti zdravstvenim uslugama. Ukupna situacija je otežana usljed djelovanja globalne fnansijske krize koja je izvršila dodatni pritisak na nacionalne budžete.
Ne treba zaboraviti da su brojni faktori koji u značajnoj mjeri utiču na zdravstveno stanje populacije i učinak zdravstvenog sistema van dometa i kontrole sektora zdravstva. Ovo samo potencira potrebu jačanja multisek-torske saradnje kao ključne pretpostavke uspješne prevencije obolijevanja i uspješne implementacije zdravstvenih intervencija i politika koje imaju za cilj promociju zdravlja.
U ovako promijenjenom kontekstu, pretpostavke pružanja adekvatnog odgovora postojećim zdravstvenim prioritetima i izazovima koje sa sobom nosi proces globalizacije, demografskih i klimatskih promjena i efekti globalne fnansijske krize počivaju u formulisanju Evropske zdravstvene politike kao koherentnog okvira efkasnog djelovanja, produbljivanju saradnje sa državama članicama u jačanju strateških partnerstava, kao i redefnisanju načina rada, funkcionisanja i organizacije Regionalne kancelarije za Evropu.
Piše: Mina Brajović, šefica kancelarije SZO za Crnu Goru
Add comment