Ministri najavili nastavak saradnje
Ministar Radunović i njegov hrvatski kolega kazali su da je uspješno obavljeni prvi ciklus transplantacije samo početak saradnje zdravstvenih sistema dvije države. – Saradnja će se nastaviti i u drugim aktivnostima, a hrvatski stručnjaci pomoći će svojim crnogorskim kolegama. Imajući u vidu da je Hrvatska usaglasila zakonsku legislativu sa standardima Evropske unije, ta država Crnoj Gori može pružiti pravnu pomoć u donošenju akata koji se odnose i na ostale vidove razvoja zdravstvenog sistema. Moguća je i zajednička aplikacija dvije države kod Evropske unije za finansiranje projekata u oblasti gastroenterologije – rečeno je na konferenciji za novinare dvaju ministara.
Tijela transplantiranih prihvatila bubrege
Urolog KBC-a „Rebro” dr Hrvoje Šošić, koji je bio član transplantacionog tima, kazao je nakon prvog zahvata da je sve prošlo dobro i kako je planirano. Vađenje organa od majke i transplantacija kod sina protekli su, kazao je on, u najboljem redu, i može se reći da je tijelo prihvatilo organ. – Operacija je bila uspješna i nadamo se da će postoperativni tok biti u redu – kazao je Šošić.
Njegova koleginica iz iste ustanove doc. dr Nikolina Bašić-Jukić iz KBC-a, kazala je da transplantirani pacijenti zahtijevaju stalnu nefrološku njegu, te da se očekuje da će presađeni bubrezi imati dug vijek. – Životni vijek bubrega, ako se presadi sa živog davaoca, bitno je duži nego sa umrlog. Nije rijetkost da takvi bubrezi prežive i 40 godina, što znači da bolesnik može preživjeti životni vijek, ukoliko ne bude bilo komplikacija. U ovom slučaju nema razloga da ih bude – kazala je dr Bašić-Jukić, ukazujući da komplikacije nikada ne mogu biti u potpunosti isključene, jer „organ ne može raditi vječno”. Ukoliko do komplikacija dođe, kaže ona, bolesnik se mora vratiti dijalizi ili može biti ponovo transplantiran.
Add comment