Prof. dr Danko Živković
Medicinski fakultet, Univerzitet u Podgorici
ERASMUS + KA2 projekat:
“Strengthening Capacities for Higher Education of Pain Medicine in Western Balkan Countries – HEPMP”
(Jačanje kapaciteta visokog obrazovanja iz oblasti Medicine bola u zemljama zapadnog Balkana)
U cilju bolje edukacije zdravstvenih radnika 27.11.2018. u Beogradu je započeo sa radom međunarodni projekat u sklopu aktivnosti ERASMUS + KA2 projekat: “Strengthening Capacities for Higher Education of Pain Medicine in Western Balkan Countries -HEPMP” (Jačanje kapaciteta visokog obrazovanja iz oblasti Medicine bola u zemljama zapadnog Balkana).
Ciljevi projekta HEPMP su: jačanje kapaciteta visokog obrazovanja u oblasti medicine bola u zemljama Zapadnog Balkana, edukacija zdravstvenih radnika u oblasti medicine bola, usavršavanje kurikuluma subspecijalizacije Medicine bola na postdiplomskim studijama, kao i razvoj obrazovnog programa iz oblasti medicine bola na osnovnim studijama Medicinskog fakulteta, te uspostavljanje akademske mreže i poboljšanje stručne saradnje uz pomoć savremenih tehnologija (internet, telemedicina, itd.). Navedeni ciljevi proizašli su iz činjenice da je bol vjerovatno jedan od najstarijih i najuniverzalnijih oblika stresa i jedna od najranijih patnji čovječanstva. Pratilac je mnogih bolesti i stanja i uprkos naporima i činjenici da je star koliko i samo čovječanstvo, bol niti je dovoljno shvaćen niti ga je moguće kontrolisati u potpunosti, a svijest zdravstvenih radnika o značaju liječenja bola je na niskom nivou.
Konzorcijum projekta čine predstavnici devet ustanova: Medicinski fakultet Univerziteta u Beogradu, Medicinski fakultet Univerziteta u Kragujevcu, KBC “Dr Dragiša Mišović-Dedinje”, Medicinski fakultet Univerziteta u Podgorici, Medicinski fakultet Univerziteta u Tuzli, Medicinski fakultet Univerziteta u Banja Luci, Medicinski faklutet Univerziteta u Rijeci, Medicinski fakultet Univerziteta u Firenci i Medicinski fakultet Univerziteta u Ljubljani.
U prvoj godini, učesnici projekta su boravili na Univerzitetima programskih zemalja radi što bolje edukacije i razmjene iskustava iz medicine bola. Održana su tri sastanka – u Ljubljani, Rijeci i Firenci.
Zašto HEPMP projekat?
- Bol je vjerovatno jedan od najstarijih i najuniverzalnijih oblika stresa, i jedna od najranijih patnji covjecanstva.
- Pratilac je mnogih bolesti i stanja, kao što su: reumatoidni arthritis, post-herpetična neuralgija, degenerativno stanje kičme, osteoarthritis, AIDS, migrena, dijabetesna neuropatija i fantomski bol, kao i rak.
- U ekonomskoj sferi se procijenjuje da troškovi lijčenja pacijenata sa hroničnim bolovima premašuju ukupne troskove liječenja bolesnika sa srčanim oboljenjima, rakom i AIDS-om.
- Produžena bol je jedan od glavnih uzroka odsustva sa posla, bolovanja, penzionog invaliditeta, otpremnina i niske produktivnosti. To je problem javnog zdravlja zbog njegove prevalencije, visokih troskova i negativnog uticaja na kvalitet života pacijenata i njihovih porodica.
- Uprkos naporima i činjenici da je star koliko i samo čovječanstvo, bol niti je shvaćen niti ga je moguće kontrolisati u potpunosti.
- Među zdravstvenim radnicima vlada niska svijest o važnosti liječenja bola.
- Broj ljekara obučen za medicinu bola je nedovoljan. Moramo unaprijediti znanje o bolu i podizati svijest o značaju ovog problema, kako stručnjaka – zdravstvenih radnika, tako društva u cjelini.
Ciljevi projekta HEPMP
- Jacčanje kapaciteta za visoko obrazovanje u oblasti medicine bola u zemljama Zapadnog Balkana.
- Razvijanje pružanja usluga medicine bola u zemlji, pružanjem kvalifikovanog i obučenog osoblja.
- Podržavanje operacionalizacije nedavno uspostavljenog obrazovnog programa u obliku specijalizacije iz oblasti medicine bola i mogućnosti razvoja dodiplomskih obrazovnih programa.
- Uspostavljanje akademske mreže i poboljšanje strućne saradnje uz pomoć savremenih tehnologija (internet, telemedicina i td).
Zadaci projekta
Zadaci Univerziteta zemalja Evropske unije
- Pomoć u analizi trenutne situacije u ovoj oblasti u zemljama Zapadnog Balkana.
- Definisanje mogućih promjena koje bi donijele poboljšanje i uvođenje u nastavni plan i program medicine bola na dodiplomskim i poslijediplomskim studijama.
- Obuka predavaća iz zemalja Zapadnog Balkana u zemljama Evropske unije.
Zadaci Univerziteta partnerskih zemalja
- Modernizacija postojećeg kurikuluma specijalizacije iz oblasti medicine bola. .Usklađivanje postojećeg nastavnog plana i programa poslijediplomskih studija iz oblasti medicine bola sa programom Evropske federacije Bola (European Pain Federation –EFIC).
- Razvijanje predavanja u okviru predemeta medicina bola na nivou dodiplomskih studija.
- Razvijanje web platformi za zajedničko učenje i komunikaciju za profesionalce koji se bave medicinom bola.
- Organizovanje kurseva medicine bola za doktore u primarnoj zdravstvenoj zaštiti.
- Razvijanje pisanog materijala (knjige, brošure, flajeri ) za cjeloživotno učenje.
- Uspostavljanje akademske mreže profesionalaca i univerziteta u oblasti medicine bola.
Koordinator projekta
Prof. dr Predrag Stevanović – Profesor anesteziologije, intenzivnog liječenja i terapije bola. Šef katedre medicine bola, Medicinski fakultet Univerziteta u Beogradu, Kliničko-bolnički centar „dr Dragiša Mišović – Dedinje“, Beograd, Srbija
Prof. dr Predrag Stevanović – Koordinator projekta, Medicinski fakultet Univerziteta u Beogradu
Prof. dr Jasna Jevđić –Medicinski fakultet Univerziteta u Kragujevcu
Prof. dr Radisav Šćepanović – Kliničko-bolnički centar „dr Dragiša Mišović – Dedinje“
Prof. dr Danko Živković – Medicinski fakultet Univerziteta u Podgorici
Prof. dr Jasmina Smajić – Medicinski fakultet Univerziteta u Tuzli
Prof. dr Darko Golić – Medicinski fakultet Univerziteta u Banjoj Luci
Prof. dr Anđelo Rafaele De Gaudio – Medicinski fakultet Univerziteta u Firenci
Prof. dr Maja Šoštarić – Medicinski fakultet Univerziteta u Ljubljani
Prof. dr Željko Župan – Medicinski fakultet Univerziteta u Rijeci
Add comment