Ljekari sa stetoskopskim slušalicama osluškuju prednju i zadnju stranu grudnog koša kada je pacijent u stojećem, sjedećem ili ležećem položaju. To je slaba procjena i loša praksa jer lako može doći do greške. Razlikovanje između normalnog i abnormalnog zvuka srca, kao i razlikovanje između više različitih vrsta patologija, slušnim postupkom zahtijeva mnogo znanja i visoke vještine od strane ljekara. Stoga, pomenuti način dijagnoze nije pouzdan, jer ako ljekar nije dovoljno iskusan može da donese pogrešnu dijagnozu, što će dovesti do pogrešnog liječenja pacijenta.
Dosadašnja praksa je pokazala da ljekari pogrešno postavljaju dijagnozu srčanih šumova. To su obično samo pretpostavke, naročito kod djece. Zbog tih poteškoća djeca se upućuju na dodatne kardiološke pretragešto podrazumijeva i brojne ambulantne posjete i rezultira povećane troškove zdravstvene zaštite, kao i nepotrebni strah roditelja. Treba računati i izgubljeno vrijeme koje je danas uz brz ritam življenja dragocjeno.
Korišćenjem računara u procesu prepoznavanja i tumačenja zvukova srca stanje može da se popravi.
Zaključak
Smatramo da je najracionalnija i najbolja tehnika kod koje se vibracije srca prenose preko analognog hardvera u zvučnu karticu PCa. Zvučna kartica obavlja digitalizaciju analognog signala i skladišti zapise u fajlove odgovarajućeg formata.
PCG sistem nudi mogućnost istovremenog gledanja i slušanja zvukova srca, što je koristno i za ljekara i za pacijenta. Sastavni dio PCG sistema jeste softver koji omogućava obradu signala, njihov digitalni zapis, reprodukciju, štampanje itd.
Sve ovo predstavlja uvod za nastavak istraživanja u ovoj oblasti. Budući rad biće usmjeren na uspostavljanju bežične komunikacije stetoskopa sa prenosivim računarima i PDA uređajima. Time bi se krajnjem korisniku omogućilo bežično praćenje vitalnih zdravstvenih parametara.
Mr Anđelina Jokić
Add comment