[heading]Promocija regionalnog socijalnog razvoja kroz umrežavanje javnog i volonterskog sektora[/heading]
Institut za javno zdravlje, u saradnji sa Asocijacijom za demokratski prosperitet – Zid i još 11 partnera iz 6 zemalja Jadranske regije, realizuje prekogranični projekat „NET-Age”. Vodeći partner je Regija Marche – Odjeljenje za socijalne i zdravstvene programe iz Italije, dok su ostali partneri: Udruženje volontera Regije Marche (Italija), Grad Split (Hrvatska), Udruga Mi (Hrvatska), Regionalno vijeće Lezha (Albanija), Caritas Albania (Albanija), Institut za javno zdravlje (Crna Gora), Asocijacija za demokratski prosperitet – Zid (Crna Gora), Pokrajinska kancelarija za socijalnu zaštitu (Srbija), Novosadski humanitarni centar (Srbija), Kanal ob Soci (Slovenija), Regija Emilia Romagna (Italija). Pridruženi partner na projektu je Evropski volonterski centar iz Brisela (CEV). U svakoj od pomenutih zemalja projekat realizuju po dva partnera, i to jedan iz javnog i jedan iz civilnog sektora. Projekat je ffnansiran sredstvima iz IPA Adriatic prekogranične saradnje i traje do maja 2015. godine.
Projekat ima za cilj osnaživanje i razvoj održivih kapaciteta za sprovođenje inovativnih socijalnih i zdravstvenih usluga za starije i nemoćne osobe, te promociju aktivnog starenja u Jadranskoj regiji. Novi inovativni projekti pružanja socijalno-zdravstvenih usluga starijim osobama garantuju aktivni, zdraviji i samostalniji život, a u isto vrijeme doprinosi se održivosti sistema održavanjem ravnoteže između kvalitetne usluge i troškova usluge.
Crna Gora je, kao i ostale zemlje, suočena sa problemom starenja populacije i zbog toga, kao i u ostalim zemljama Evrope, vlade i predstavnici civilnog društva svakodnevno su u potrazi za novim rješenjima u vezi sa brigom o starima. Problem starenja povezan je i duboko utiče na socijalne i ekonomske sfere svih zemalja u Jadranskoj regiji. Starost stanovništva uslovlja sve veći pritisak na održivost usluga u okviru sektora koji su od interesa za stare (socijalna i zdravstvena zaštita prije svega). Pored navedenog problema starenja stanovništva, u Crnoj Gori postoji i visoka stopa migracije mladih, ali i tradicionalna vezanost starih za svoje domove i vrlo nerado napuštanje i smještanje u neke oblike institucionalne brige o starima. Stoga se nameće još i dodatan značaj kompetentnog i održivog rješavanja pomoći starima u njihovim kućama.
U pokušaju da se pomogne u rješavanju nastajućih problema, NET-Age projekat će pokušati da doprinese poboljšanju koordinacije između javnog, privatnog i civilnog sektora, smanjujući pritom potencijalne prepreke u području pružanja pomoći starijim osobama i ohrabrujući ih da sarađuju na sprovođenju partnerskih socijalno-zdravstvenih projekata na lokalnom i jadranskom nivou. Navedeni projekat će, takođe, doprinijeti zajedničkom deflnisanju socijalno-zdravstvenih lokalnih politika, kao i povećanju kompetencija i vještina svih uključenih u sprovođenje socijalnih i zdravstvenih projekata i usluga, bez obzira na to da li su iz javnog ili civilnog sektora. Projekat će doprinijeti i podizanju svijesti o potrebama starijih osoba, dostupnim uslugama, važnosti i vrijednosti volontiranja.
Crna Gora je u okviru Projekta zadužena za trenutno realizirajući Radni paket 3 (partneri iz Crne Gore koordiniraju Radnim paketom 3), u okviru kojeg je bila u obavezi da defmiše kriterijume za lokalna mapiranja, a koji su bili vezani za pružaoce usluga, postojećih socijalnih politika po svim segmentima (javni, privatni ili mješoviti), kao i korisnika usluga za stare. Prije deffnisanja pomenutih kriterijuma stručnjaci iz Crne Gore morali su da defnišu relevantne indikatore na osnovu kojih su i rađena pomenuta mapiranja trenutne situacije u okviru brige o starima za sve uključene partnere. Defnisane indikatore partneri iz Crne Gore predstavili su na zajedničkom sastanku u Splitu i nakon opsežne rasprave u vezi sa njima donesena je zajednička odluka o metodologiji lokalnog mapiranja.
Lokalna mapiranja su pomogla zemljama partnerima da urade svoje lokalne SWOT analize u kojima su predstavljene lokalne prednosti (snage), njihove slabosti, mogućnosti i prijetnje (opasnosti).
Nakon što su svi partneri odradili svoje SWOT analize, partneri iz Crne Gore bili su u obavezi da urade zajedničku SWOT analizu koja bi predstavila zajedničke prednosti ili mogućnosti, zajedničke slabosti, sa težnjom da se prevedu u mogućnosti, kao i zajedničke prijetnje sa ciljem da se defniše metodologija prevazilaženja navedenih opasnosti u Jadranskoj regiji. Zajednička SWOT analiza biće predstavljena od strane stručnjaka Instituta za javno zdravlje na sastanku u Albaniji.
Istovremeno sa realizacijom aktivnosti iz pomenutog radnog paketa, partneri su učestvovali i u nizu drugih aktivnosti kojima su koordinirali partneri iz drugih zemalja. U okviru Projekta obavlja se svakodnevna međupartnerska komunikacija (u velikom broju navrata), a posebno komunikacija sa vodećim partnerom.
Piše: prof. dr Agima Ljaljević
Direktorica Centra za promociju zdravlja u Institutu za javno zdravlje i rukovodilac projekta
Add comment