Podsjećajući da je liječenje zavisnika kompleksan, dugotrajan i neizvjestan proces, on je istakao prednost preventivnog djelovanja. – Preventivne aktivnosti realizujemo kroz djelovanje opštinskih kancelarija za prevenciju, u saradnji sa vaspitno-obrazovnim ustanovama i uz učešće nevladinih organizacija. Djelujući preventivno, ulažemo u zaštitu zdravlja nacije, posebno mladih, da izgrade odbrambene vještine. Mentalno zdravlje je jedan od značajnih segmenata zdravlja i programi zaštite mentalnog zdravlja moraju biti dio zdrastvene politike svake zemlje -objasnio je dalje.
Opisujući zakonodavni okvir iz oblasti droga na kojima je radilo Ministarstvo zdravlja, a koji se nalazi na liniji ciljeva Evropske unije: smanjenje ponude droga i potražnje droga, prof. Radunović je kazao da zakonodavni okvir koji smo izgradili prepoznaje pravo svakog pojedinca na dostojanstven i profesionalan tretman i pomoć i u slučaju bolesti zavisnosti, uz poštovanje prava pacijenata i ljudskih prava. – Prepoznaje, takođe, i obavezu svih subjekata nosilaca aktivnosti da razvijaju i unapređuju i programe za prevenciju bolesti zavisnosti, programe za tretman i rehabilitaciju, kao i smanjenje dostupnosti droga na svim nivoima. Ministarstvo zdravlja podržava i nastaviće da ulaže napore u obezbjeđivanju izvora dobre prakse u cilju transfera, diseminacije i pune primjene znanja i iskustava, naučno verifikovanih i u skladu sa evropskim standardima i dobrim praksama – kazao je on.
Na kraju izlaganja, ministar Radunović je najavio da će se u narednom periodu, kroz saradnju i neposrednu komunikaciju Odjeljenja za droge sa Evropskom komisijom, ostvarivati mnogobrojne planirane aktivnosti sa ciljem usvajanja i primjene standarda iz oblasti droga u nacionalni sistem. – Iskazujem raspoloživost Ministarstva zdravlja Crne Gore da i u budućem periodu bude domaćin sličnih skupova, kao i da inicira i učestvuje u programima sa svim dobrodošlim međunarodnim partnerima, u cilju unapređenja regionalne i šire saradnje i doprinosa integraciji ovog dijela Evrope u Evropsku Uniju – rekao je on.
Pejzaš evropske politike droga u 2013.
Obilje prezentacija prikaznih u okviru Regionalne radionice ponudilo je odličan izbor ideja za jačanje saradnje u oblasti vođenja politike droga u Jugoistočnoj Evropi. U nizu onih koje su pripremili gostujući eksperti posebno zanimljivom učinila se analiza gospodina Danila Balote, predstavnika Evropskog centra za praćenje droga i zavisnsoti od droga, sa sjedištem u Lisabonu. Tema ove prezentacije bilo je opisivanje konteksta i principa politike borbe protiv upotrebe droga u Evropi tokom 2013. U nizu interesantnih digresija opisana je i priroda popularnih opioida, stimulativa i psihoaktivnih supstanci.
Nakon više od 30 godina konstantno održavanog visokog trenda upotrebe heroina u Evropi napokon postoje znaci opadanja interesovanja za ovu vrstu droge. To bi bila radosna vijest kada bismo previdjeli inovacije: pojačano interesovanje za novije vidove psihoaktivnih supstanci. Nove, veoma razorne droge, obično su sintetičke prirode i, nažalost, nose daleko veću prijetnju za razaranje organizma u odnosu na one koji se ranije korišćeni.
Dajući uporedni prikaz zastupljenosti i načina distribucije najprisutnijih oblika opijata, autor ove prezentacije ukazao je na činjenice da je npr. proizvodnja kanabisa evidentirana u skoro svim državama svijeta, te da, kada je o Evropi riječ, istraživanja pokazuju da je 77 miliona odraslih osoba makar jedanput konzumiralo kanabis, od čega tokom prošle godine 15.4 miliona. Dnevno, kanabis u Evropi koristi oko 3 miliona osoba. Na grafikonu najčešće korišćenih psihoaktivnih droga koji je ovom prilikom predstavljen prvo mjesto pripada upotrebi heroina, drugo upotrebi kanabisa, a treće upotrebi kokaina.
Najveći problem u vezi sa upotrebom droga u Evropi, po ocjeni Balote, predstavlja veliki broj korisnika opioida. U Evropi ih u ovom trenutku postoji oko 1,4 miliona. U vezi sa upotrebom heroina uočava se smanjenje broja korisnika koji se odlučuju za injektiranje. Takođe, primjetan je i trend opadanja broja slučajeva predoziranja: sa 7.700 (2009) na 6.500 (2011). Heroin danas biva zamijenjen stimulativnim sredstvima, novim oblicima droge i ostalim opioidima.
Epidemija HlV-a u Evropi, prema podacima ove analize, danas je u opadanju. Izuzetak predstavljaju jedino zemlje Jugoistočne Evrope: Grčka i Rumunija. Predstavljajući osnovne oblike terapije protiv upotrebe narkotika i bolesti izazvanih njihovom upotrebom, ovom prilikom je ukazano i na podatak da u ovom dijelu svijeta živi oko 730.000 osoba podvrgnutih supstitucionoj terapiji protiv upotrebe opioida.
U okruženju dominira upotreba ekstazija
Prema podacima studije Danila Balote, oko 2.5 miliona mladih Evropljana koristilo je kokain tokom prošle godine. 1.8 miliona osoba koristilo je ekstazi, a 1.7 miliona – amfetamin. Iako za područje bivše SFRJ ne postoje podaci o predominantnoj upotrebi pojedinih oblika stimulativa, u zemljama našeg okruženja najviše se koristi ekstazi (osim u Rumuniji gdje dominira upotreba amfetamina). To je supstanca za koji postoje pokazatelji povratka u upotrebu nakon značajnog opadanja u periodu 2007-2009. godine. Ciljanu populaciju predstavljaju osobe starosti od 15 do 34 godina.
„Nove droge”
Veoma privlačno i “pametno”prikriveno upakovane, „nove droge” predstavljaju rastuću opasnost za zdravlje čovječanstva. Smatra se da u ovom trenutku postoji oko 270 različitih vrsta ovih supstanci. Pozivajući se na „legalna ograničenja”, ilegalni proizvođači sintetičkih droga danas tržištu plasiraju veoma opasna hemijska jedinjenja, npr. metilamfetamin 4, PMMA, metilon i sl. Uopšte, pod maskom legalnog danas je u svijetu postao lako dostupan veliki broj sintetičkih supstanci koji mogu odvesti u trajnu zavisnost i ugroziti život. Zahvaljujući upotrebi interneta, ova mogućnost je umnogome olakšana. Samo tokom 2012. g. registrovane su 73 nove vrste ovih opasnih jedinjenja, od čega 30 sintetičkih kanabinoida. Ove „legalne droge” danas se proizvode u Kini, a na putu do konačnog korisnika u sastav im se dodaju i drugi visoko toksični činioci.
Add comment