[heading size=”6”]Karcinom pluća danas predstavlja oboljenje od kojeg, prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, u svijetu godišnje umre oko 1,4 miliona ljudi. Bez obzira na stepen razvijenosti zemlje, ova vrsta karcinoma je apsolutno dominantna u odnosu na sve ostale oblike navedenog oboljenja. Stoga je jasno zbog čega veliki značaj imaju edukativni skupovi koji se organizuju na ovu temu. Budva je 1-og i 2-og aprila bila domaćin jednog takvog događaja[/heading] Sastanak pneumoftiziologa koji je započet svečanom večerom u hotelu „The Queen of Montenegro” u Budvi, 1-og aprila tekuće godine, imao je korisnu namjenu da prikazom različitih iskustava u liječenju karcinoma bronha, ponudi preporuke za terapiju ove bolesti. Pokrovitelj skupa, kao i mnogo puta do sada, bila je svjetski renomirana farmaceutska kompanija „Hoffmann – La Roche Ltd”. Veliki broj učesnika, kao i učešće eminentnih stručnjaka iz ove oblasti, učinili su da ukupni dojam o događaju bude veoma povoljan.
U okviru stručnog dijela programa nastupilo je ukupno 7 predavača. Konstruktivnim prezentacijskim izlaganjima oni su uspjeli da posjetiocima prenesu informacije o mogućnostima hemioterapijskog, hirurškog i radioterapijskog liječenja karcinoma bronha, proceduri liječenja u okviru crnogorskog zdravstvenog sistema, kao i preporuke za biološku terapiju bolesti. Poseban kolorit u rad unijela su predavanja zasnovana na prikazima slučajeva iz ljekarske prakse. Docent doktor Danko Živković, onkopulmolog Specijalne bolnice u Brezoviku, imao je za temu Hemioterapijski pristup liječenju pacijenata sa karcinomom bronha uz prikaze slučajeva, a o Hirurgiji u terapiji karcinoma bronha govorio je dr Milan Mijović, grudni hirurg Klinike za grudnu hirurgiju Kliničkog centra u Podgorici. Dr Vanja Karađinović, radioterapeutkinja Onkološke klinike Kliničkog centra Crne Gore govorila je o standardnoj radioterapiji karcinoma bronha. Put pacijenta sa karcinomom bronha od primarne do tercijarne zdravstvene zaštite prisutnima je obrazložila dr Vjera Lipovac-Usanović, pneumoftiziolog Centra za plućne bolesti Doma zdravlja u Tivtu, a u okviru petnaestominutnog izlaganja nastupila je i Ana Bogetić, diplomirana farmaceutkinja i predstavnica organizatorske firme. Ona je govorila o biološkoj terapiji nesitno-ćelijskog karcinoma pluća. Pneumoftiziolog Doma zdravlja u Ulcinju, prim. dr Gani Karamanaga, dao je osvrt na dijagnostiku karcinoma bronha zasnovan na primjerima iz prakse, a dr Ana Smiljković, pneumoftiziolog Doma zdravlja u Herceg Novom, na osnovu primjera iz iskustva, govorila je o arteriovenskim malformacijama bolesti.
Sa sastanka pneumoftiziologa održanog u Budvi, crnogorskoj javnosti, kako stručnoj, tako i zakonodavnoj i laičkoj, upućeno je nekoliko značajnih poruka o sredstvima borbe za suzbijanje obolijevanja od karcinoma pluća. Jedan od predstavnika struke, dr Milan Mijović, u toku svog izlaganja naveo je kao najvažnije:
1. Prevenciju,
2. Primjenu Zakona o zabrani upotrebe duvanskih proizvoda,
3. Rano otkrivanje raka pluća,
4. Brzu i kvalitetnu dijagnostiku,
5. Dobru bazu podataka, registar za rak i informacioni sistem,
6. Svakonedjeljno održavanje multidisciplinarnog konzilijuma,
7. Nabavku vrhunske opreme, na svim nivoima zdravstvene zaštite,
8. Kvalitetno usavršavanje,
9. Održavanje stručnih sastanaka i simpozijuma u Crnoj Gori,
10. Izradu vodiča i protokola i njihovu primjenu u praksi.
Budući da projekcije Svjetske zdravstvene organizacije koje se odnose na period do 2030. godine predviđaju trend porasta broja smrtnih slučajeva uzrokovanih obolijevanjem od karcinoma, te da se smatra da će ta cifra premašivati 11 miliona slučajeva godišnje, aktivacija svih raspoloživih resursa u borbi protiv ove pošasti, nameće se kao obaveza. Stalno podsjećanje na takav pristup predstavlja važan i neizostavan segment borbe.
Add comment