Dolaskom zimskih mjeseci, solarijumi ne gube na aktuelnosti. Želja za očuvanjem preplanulog tena mnoge će, prije svega pripadnice ženskog pola, natjerati u posjetu salonima ljepote, radi „kvarcovanja”. U Americi ova potreba je već odavno proglašena vidom zavisnosti, tenareksijom. Evropske zemlje uvode vidove zakonske regulative, koje mlađima od 18 godina strogo zabranjuju vještačko sunčanje. Oni su podstaknuti rezultatima Međunarodnog istraživačkog instituta za prevenciju u Lionu.
Koliko štetno vještačko sunce može biti, obrazlažu nove procjene evropskih naučnika: nasuprot ljudima koji se u svom životu nikada nisu izlagali suncu, rizik za obolijevanje od melanoma kod posjeta solarijumu veći je za 20%. Još drastičniji je efekat kod osoba koje se prije svoje 35. godine života „kvarcaju” – za ovu grupu Metju Boniol i sar. računaju rizik povišen i na čak 87%. U njihovoj metaanalizi iznijeli su da kod redovnih posjeta solarijumu rizik za obolijevanje od najsmrtonosnije vrste raka kože iznosi 1,8% po godini.
Važniji od relativnih brojki rastućeg rizika jesu apsolutni brojevi, dakle koliko slučajeva raka kože stoji kao posljedica
vještačkog sunčanja. Od 63.492 novodijagnostikovanih slučajeva melanoma u 15 zapadnoevropskih zemalja, za 3.438 se procjenjuje da su udružena sa vještačkim sunčanjem. S tim su posjete solarijumu odgovorne za 498 slučajeva smrti kod žena i 296 muškaraca godišnje. Po mišljenju ovih istraživača, oko 700 smrtnih slučajeva u godini moglo bi se izbjeći prestankom upotrebe „vještačkog sunca”.
Činjenice o solarijumu
Spektar zraka u solarijumskim kapsulama svodi se na UVA zrake, čiji potamnjujući efekat ne daje dovoljnu zaštitu od kasnijeg izlaganja suncu. Dakle, tako potamnjela koža i te kako može da „izgori” !
Jedini blagotvorni uticaj UV zraka na ljudsku kožu jeste fotosinteza vitamina D. U savremenim uslovima uobičajena ishrana sadrži dovoljnu količinu ovog vitamina!
Sunčanje u solarijumu u terapijske svrhe može „propisati” samo dermatolog!
Brojni saloni u kojima se koriste solarijumi ne podliježu nikakvoj zakonskoj regulativi, pa je moguće da spektar zračenja nije uvijek i regulisan, što dodatno povećava opasnost.
Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) 2003. godine dala je izvještaj o štetnom dejstvu solarijuma i sljedeće preporuke za njegovo korišćenje. Na osnovu njih, solarijume ne smiju koristiti: – Osobe sa fototipom kože I i II (svijetla koža i oči, lako gore)
– Osobe koje imaju veliki broj madeža
– Djeca i sve osobe mlađe od 18 godina
– Osobe kod kojih postoji tendencija ka pjegavosti
– Osobe koje imaju istoriju čestih opekotina od sunca u djetinjstvu
– Osobe koje imaju premaligne ili maligne promjene na koži
– Osobe koje imaju kožu oštećenu od sunca
– Osobe koje na sebi imaju kozmetske preparate (povećana osjetljivost ka UV radijaciji)
– Osobe koje koriste ljekove kao što su: antidepresivi, antibiotici, psoraleni, antigljivični ljekovi, antidijabetični ljekovi.
Naša koža pamti sva oštećenja nastala tokom života, svaki trenutak na suncu, svako crvenilo i pregorjevanje, i pravi svoj sopstveni zapis, koji se ne briše.
Autor: dr med. Mirha Hasanbegović
Add comment