Srbija je zauzela prvo mjesto u Evropi po smrtnosti od karcinoma pluća, pokazuju poslednji podaci Global Cancer Observatory, platforme koja prikuplja globalnu statistiku za rak radi informisanja, kontrole i istraživanja o ovoj bolesti.
Ova statistika je poražavajuća, posebno kad se zna da su jedina zemlja zapadnog Balkana koja je prije dvije godine uvela skrining program za rano otkrivanje ove vrste karcinoma.
Institut za plućne bolesti Vojvodine pokrenuo je pilot-projekat ranog otkrivanja raka pluća uz podršku Pokrajinskog sekretarijata za zdravstvo, i to u vrijeme pandemije korona virusa.
– Ovaj skrining program podrazumijeva detekciju karcinoma pluća pomoću niskodoznog skenera (LDCT), koji može da prikaže manje tumorske sjenke, koje nije moguće vidjeti uobičajenim dijagnostičkim postupcima, kao što je rendgen. Ovom metodom do sada smo pregledali više od 1.900 pacijenata. Kod 24 pacijenta je otkriven karcinom pluća koji je bio asimptomatski, a kod 50 odsto njih u početnom stadijumu – objasnio je upravnik Klinike za pulmološku onkologiju Instituta za plućne bolesti Vojvodine dr Goran Stojanović.
Prema njegovim riječima, skriningom su obuhvaćene prije svega visokorizične grupe, u koje spadaju osobe starije od 50 godina, pušači, kao i oni koji imaju porodičnu istoriju obolijevanja od raka pluća ili druge hronične plućne bolesti. Na ovaj način, zemlje koje već sprovode LDCT skrining smanjile su mortalitet od raka pluća i do 40 odsto.
Podaci Instituta za plućne bolesti Vojvodine pokazuju da je prosjek starosti liječenih pacijenata od karcinoma pluća 64 godine. Najmlađi pacijent imao je 21 godinu, a najstariji 94 godine. Muškarci prednjače u liječenju karcinoma pluća.
Ovim pregledima su se više odazivale žene i to u 60 odsto slučajeva, u odnosu na muškarce. To ipak ne znači da žene više obolijevaju od raka pluća, nego imaju veću svijest o značaju skrininga i prevencije.
Skoro 50 odsto pacijenata, koji su se javili na skrining, bilo je između 60 i 70 godine. Ono što je interesantno jeste da se 87 odsto njih izjasnilo kao aktivni pušači, a samo 13 odsto kao bivši pušači. Statistika pokazuje da je u poslednjih 10 godina bilo samo devet odsto nepušača među oboljelima, 27 odsto bivših pušača, a najviše je bilo aktivnih pušača, čak 66 odsto. Međutim, zabrinjava podatak da se ukupan broj oboljelih povećao za 12 odsto, a broj oboljelih žena za 55 odsto. Tome je svakako doprinijelo i što veliki broj građana, gotovo 40 odsto, puši.
– Rak pluća je u velikom broju slučajeva izlječiv ukoliko se otkrije na vrijeme. Takođe, ukoliko se tumor odstrani u ranom stadijumu, petogodišnje preživljavanje ide od 66 do 82 odsto. Svjesni smo da je rješenje za smanjenje smrtnosti rano otkrivanje raka pluća i zato smo i pokrenuli skrining – napominje dr Stojanović. Dnevnik
Add comment