U NVO “4 Life” smatraju da u okviru programa tretmana za svakog zavisnika te komponente moraju biti planirane, organizovane, međusobno povezane i realizovane tako da proizvedu pozitivne promjene.
Porodica najvažnija karika u prevenciji narkomanije
– Rezultati istraživanja, kao i podaci koje dobijamo iz prakse, govore da su odnosi u porodici ključni faktor u nastanku bolesti zavisnosti. Zbog toga smatramo da su roditelji i porodica u kojoj dijete raste, najvažnija karika u prevenciji narkomanije. Funkcionalna porodica je preduslov za razvoj zdravog i srećnog djeteta – naglasio je Mijović i podsjetio da je NVO “4 Life” uputila apel Savjetu za opšte obrazovanje da u redovan sistem osnovnoškolskog obrazovanja, kao obavezan, uvede predmet Zdravi stilovi života i to na ranijem uzrastu nego što je to sada slučaj, odnosno da se taj predmet počne pohađati već od šestog razreda, zaključno sa devetim.
Nakon rehabilitacije i resocijalizacije slijedi reintegracija u društvo, koja se odvija pod nadzorom stručnog tima“ 4 Life”. To je, kako smatraju u NVO, možda presudan momenat da li će liječeni zavisnik nastaviti uspješnu apstinenciju ili će se vratiti starom društvu i starim navikama.
– Kao što je poznato, zavisnici se vrlo često nakon završenog liječenja ne mogu uspješno uklopiti u društvenu sredinu zbog niza razloga, a jedan od njih je javno mišljenje o problemu zavisnosti o drogama koje cijelu zavisničku populaciju marginalizuje, stigmatizuje i isključuje iz radne i školske sredine. Naročito je situacija komplikovana kada je riječ o reintegraciji zavisnika koji su na odsluženju zatvorske kazne. Društvo prema njima ima predrasude i marginalizuje ih, te im je zaposlenje teško dostupno, dok većini njih nije dostupna pomoć, zbog nedostatka novca. Onog trenutka kad bivši zavisnik i bivši zatvorenik izađe na slobodu, suočava se sa cijelim spektrom problema, kako sa samim sobom, tako i sa neposrednom okolinom u kojoj živi. Osnovna potreba svakog čovjeka je potreba za prihvatanjem od drugih ljudi. Ova grupacija je dvostrukov diskriminisana, etiketirana i generalno društvo, šira i stručna javnost, ne vodi dovoljno računa o njihovom tretiranju- naveo je Mijović. Tim ljudima je na raspolaganju sva stručna pomoć i podrška NVO “4 Life”.
U toku rehabilitacijskog tretmana se sprovodi psihosocijalna rehabilitacija i socijalna inkluzija.
Izborili se i za besplatno liječenje zatvorenika
NVO “4 Life” u kontinuitetu učestvuje u izradi dokumenata koja se tiču problematike kojom se bave, kako na lokalnom, tako i na nacionalnom i međunarodnom nivou. Pored ostalog, u aprilu su, nakon dvije godine, uspjeli da se izbore da se osobama inficiranim hepatitisom C, koje su na odsluženju kazne zatvora, omogući besplatno liječenje. Zahvaljujući predlogu NVO “4 Life”, iz Nacionalne strategije za borbu protiv droge 2013-2016. izbačen je termin narkoman, umjesto kojeg se sada koriste pojmovi zavisnik ili zavisnica. U decembru 2011. godine NVO “4 Life” je organizovala okrugli sto za predstavnike institucija i nevladinih organizacija na temu “Alternativne sankcije” i predložila njihovo uvođenje u Crnoj Gori. Izvršni direktor NVO “4 Life” Saša Mijović je ove godine izabran da učestvuje u radnoj grupi za izradu nacrta zakona o uslovnoj slobodi i kazni rada u javnom interesu. Prošlog mjeseca, NVO “4 Life” je Delegaciji EU u Crnoj Gori uputila komentare na Izvještaj o napretku Crne Gore za 2012. godinu u pregovorima o pridruživanju EU. Komentari, koji su se odnosili na poštovanje prava zavisnika od droga i prepoporuke za unapređenje stanja za tu ciljnu grupu, kako su naveli u NVO, biće uvršteni u sljedeći izvještaj o napretku.
Radmila Grbić
Add comment