Premda hitna kontracepcija nije među najčešćim indikacijama za farmaceute, važno je imati na umu da sva relevantna stručna društva preporučuju hitnu kontracepciju jer je djelotvorna i bezbjedna, te EllaOne (ulipristalacetat) kao najdjelotvorniju opciju – zaključila je dr Bosak.
Interaktivnu radionicu sa temom Uloga farmaceuta u izdavanju hitne kontracepcije, vodila je dr Arijana Meštrović, mr pharm. doc. dr sci, koja je ukazala da bliska budućnost predviđa bezreceptno izdavanje ne samo hitnih nego i redovnih kontraceptiva u apotekama. Podsjetila je na kontraindikacije za primjenu redovne kontracepcije i stakla kako to ujedno NISU kontraindikacije za primjenu hitne kontracepcije. Jedina kontraindikacija za primjenu hitne kontracepcije je preosjetljivost.
– Kada rizici počinju premašivati koristi redovite oralne kontracepcije?
To su stanja nakon porođaja, dojenja, pušenja. Žena koja koristi petnaestak cigareta dnevno i ima trideset pet godina, ne bi smjela koristiti oralnu kontracepciju sa estrogenom, jer je ona u smrtnom riziku od trombembolije. To je puno gore nego da ima varikozne vene. Žene koje su imale tromboembolijske i cerebrovaskularne bolesti ne bi smjele koristiti kontracepciju, kao i oštećenje jetrinih funkcija. Za hitnu kontracepciju nije ni pušenje ni trombolijska bolest kontraindikacija, zato što hitna kontracepcija nije estrogen.
Tabletu za hitnu kontracepciju treba popiti što prije nakon odnosa, po mogućnosti u roku od dvadeset četiri sata, te pacijentkinju savjetovati da se do kraja ciklusa mora dodatno štititi od trudnoće. Prije primjene potrebno je pitati pacijentkinju kasni li joj menstruacija i u tom slučaju obavezno isključiti trudnoću prije primjene hitne kontracepcije. Takođe je potrebno pitati uzima li pacijentkinja neku terapiju kako bi se objasnile moguće interakcije. Podsjetila je i da je potrebno upozoriti pacijentkinju da ako je povraćala nakon popijene tablete treba da popije još jednu. Takođe treba najaviti da će možda dobiti nus pojave koje su slične ranoj trudnoći. Ukoliko sljedeća menstruacija kasni više od 7 dana, potrebno je isključiti trudnoću.
Ukoliko je žena ostala trudna i nakon korišćenja hitne kontracepcije, dr Meštrović upućuje da je tu ženu potrebno upisati u registar za trudnoću i da se njena trudnoća mora pratiti. Uprkos nekim in vitro indikatorima, do danas nije opaženo da bi hitni kontraceptivi imali štetno djelovanje na ranu trudnoću i plod.
Verica Pantelić
Add comment