– To je bio važan ispit za crnogorsku državu, a njega je položilo i naše zdravstvo. Ova istorijska činjenica služi za ponos svima nama i predstavlja svijetli primjer mnogo šire od naših granica. Nakon izazovnih i teških godina s kraja prošlog vijeka, obnovom nezavisnosti Crna Gora je posvećeno radila na izgradnji institucija. Od 2006. godine do danas izgrađeni su brojni novi objekti u zdravstvu, rekonstruisane i adaptirane brojne bolnice i domovi zdravlja. Dodijeljeno je oko hiljadu specijalizacija i subspecijalizacija, a u okviru Medicinskog fakulteta uvedeni su novi programi i doktorske studije, nove medicinske, dijagnostičke i terapeutske procedure, nabavljena je vrijedna i savremena oprema – kazao je Simović, naglašavajući da je oblast zdravstva i danas pod posebnom pažnjom Vlade ,čiji je cilj da profesionalna i efikasna zdravstvena zaštita rezultira kvalitetnom medicinskom uslugom koja će biti dostupnija za sve kategorije stanovništva, uz dalje unapređivanje različitih oblasti, posebno farmaceutske politike.
Vlada će, kazao je njen potpredsjednik, nastaviti da ulaže napore za dalje unaprjeđenje položaja i standarda zdravstvenih radnika, a u budžetu za narednu godinu je obezbijeđen poseban fond za nagrade zaposlenima. Prema njegovim riječima, usvajanje najviših standarda u zdravstvu je potreba građana i kontinuirani zadatak i obaveza društva.
– U razvoju ukupnog zdravstvenog sistema Crne Gore bolnica u Nikšiću je imala, i dalje ima, značajnu i nezaobilaznu ulogu. Dala je veliki doprinos gradu i njegovim žiteljima. Osim napora države svakako značajnu podršku razvoju Nikšićke bolnice dali su brojni donatorski projekti, ali najveći doprinos pripada posvećenim ljekarima i medicinskom osoblju. Oni su i danas putokaz humanosti i pokazatelj uzvišenosti ljekarskog poziva. Svoju iscjeliteljsku moć pronalaze u znanju, čovjekoljublju, etici i savjesti na poslu, koji je težak, uzvišen i nadasve human – rekao je Simović.
Dokumentarni film posvećen jubileju
Na Akademiji je prikazan film o istorijskom razvoju Nikšičke bolnice, koja je izrasla u savremenu ustanovu sa 354 zaposlena (69 specijalista, tri subspecijaliste, pet magistara nauka, 17 ljekara na specijalizaciji, 8 visokih i 210 medicinskih sestara, te 10 fizioterapeuta). U bolnici ima 383 postelje, a liječi se oko 10.000 pacijenata godišnje. Uradi se do 2.000 operacija, na svijet dođe oko 1.000 beba, ambulantno pregleda više od 100.000 pacijenata, uradi 3.000 dijaliza, 60.000 ultrazvučnih i CT pregleda, oko 960.000 laboratorijskih analiza, kao i 95.000 fizikalnih tretmana.
Prethodnih nekoliko godina, kako se čulo u prikazanom filmu, u novu opremu uloženo je skoro 2,7 miliona eura, a nabavljen je prvi multislajsni skener u Crnoj Gori, rendgen aparati, sterilizatori, ultrazvučni aparati, kolor dopler, elektromotorni sistem za ortopediju i druga visokosofisticirana oprema. Tako je nabavljena i najsavremenija endoskopska oprema za dijagnostiku i tretman u oblasti hirurgije, urologije, imunologije, otorinolaringologije i ortopedije.
– Instaliranjem savremenih aparata za anesteziju, sterilizatora, ultrazvučnih noževa, savremenog monitoring sistema za praćenje vitalnih parametara u intenzivnoj njezi, podignuta je sigurnost u radu i preciznost u liječenju pacijenata. U potpunosti je zamijenjen vozni park, rekonstruisano i adaptirano više od 80% prostora, dovođenjem do apartmanskog nivoa, što bolnicu čini jedinstvenom u zdravstvenom sistemu Crne Gore. U 2007. adaptirano je 750 kvadrata prostora za radiološku i UZ dijagnostiku, a godinu kasnije rekonstruisan je Urgentni blok. Adaptirani su kabineti za endoskopske procedure, kolonoskopiju i gastroskopiju, rekonstruisan centralni hol, te oftalmološka i ginekološka ambulanta. U 2011. godini rekonstruisana je zdrada Internog odjeljenja, u kojoj je adaptirana Koronarna jedinica, Infektivno odjeljenje, Urgentni internistički blok i Odjeljenje za dijalizu, a uređen je prostor i za novo – Neurološko odjeljenje. To je bila velika investicija od preko 1,1 milion eura, a finansirana je iz kapitalnog budžeta Vlade. U centralnom dijelu bolničke zgrade urađen je lift za transport sa bolesničkim krevetom i sabirnom prilaznom rampom, što ranije nije postojalo. U Bolnici postoji sistem za aspiraciju iznad svakog bolesničkog kreveta, što je u praksi privilegija intenzivne njege. Asfaltirane su saobraćajnice u krugu, rekonstruisana kotlarnica, urađena nova toplovodna mreža, fasada u Hirurškom paviljonu, te rekonstruisan prostor Odjeljenja opšte hirurgije i zgrada Neuropsihijatrije. 2016. godine adaptirana je Urologija, a 2017. godine Odjeljenje za oftalmologiju. U toku je izrada projektne dokumentacije za rekonstrukciju Službe za ginekologiju i akušerstvo, adaptaciju parkinga za zaposlene i heliodroma. Bolnica će uskoro biti bogatija za savremeni skener, UZ aparat, aparate za anesteziologiju i sterilizaciju – saopšteno je u dokumentarnom filmu.
Jubilarne plakete
Jubilarne plakete Nikšićke Bolnice povodom 130 godina postojanja dobili su posthumno prof. dr Dragutin Vukotić i Milorad Perović.
Add comment