Profesor Vukotić je bio naš poznati akademik, urolog i osnivač prvog urološkog odjeljenja u Crnoj Gori, koje je 1957. godine počelo da radi upravo u Nikšiću. Pokojni Milorad Perović bio je narodni dobrotvor i donator Nikšićke bolnice, koji je zavještao svoj imetak i ostavio legat za razvoj crnogorskog zdravstva.
Plakete su još dodijeljene i prim. dr Stevanu Čizmoviću, penzionisanom ginekologu i prim. dr Kosti Miloviću, internisti u penziji i nekadašnjem direktoru ustanove.
Privremene bolnice na Grahovu i u Župi
O osnivanju bolnice u Nikšiću 1887. godine izvještavao je “Glas Crnogorca”. U izvještaju se kaže da je “Njegovo Veličanstvo, naš uzvišeni gospodar izvolio podignuti po novom planu tako krasnu bolnicu, da joj ne bi bilo mane ni u dosta višoj varoši”.
– Bolnica ima 10 kreveta i dobro je snabdjevena. Knjaz Nikola je tako udovoljio zahtjevima građana i lokalne vlasti da se u Nikšiću otvori prva stalna bolnica. Veći dio sredstava obezbijeđen je prodajom svadbenih darova Knjeginje Zorke. Prvi upravnik Nikšićke bolnice je dr Đuro Đorđije Kustudić, koji je medicinski fakultet završio u Gracu -pisao je Glas Crnogorca.
Prvi stalni ljekar u Nikšiću bio je dr Dimitrije Makrides Makrid, a sa otvaranjem bolnice uspostavljena je organizovana zdravstvena služba i zdravstvena zaštita stanovništva. Na razvoj zdravstvene službe u Nikšiću značajno utiču ratna deševanja od 1875. do 1878. godine.
U vrijeme oslobodilačkih ratova od 1875. do 1878. godine na Grahovu i u Župi Nikšićkoj formirane su privremene ratne bolnice. Stručnu ljekarsku pomoć u Grahovu pružali su dubrovački ljekari iz sastava austrougarskog Crvenog krsta, a u Župi članovi švajcarskog Crvenog krsta. Upravnik Grahovske bolnice bio je dr Roko Mišetić, ordinirao je dr Hubel i dr Bohumil Bauček koji poslije odlazi u Šavnik gdje je formirao privremenu bolnicu. Poslije kraćeg zadržavanja u Grahovu dr Valerije Vale Tomić, dobrovoljac sa ostrva Brača, odlazi u Župu kao prvi ljekar, a nešto kasnije je na Cetinju postavljen za upravnika prve Crnogorske bolnice “Danilo I”.
U Župi su ordinirali i članovi Švajcarske misije crvenog krsta dr Frederik Verie i farmaceut Šarl Gec, prvi apotekar u nikšićkoj opštini. U Crnoj Gori prvi stalni ljekari su francuski vojni ljekari koje 1857. godine šalje suveren Napoleon III, nakon posjete Knjaza Danila Parizu.
Period poslije II svjetskog rata
Izgradnjom Željezare u Nikšiću se naglo povećava broj stanovnika, pa dotadašnji bolnički kapaciteti postaju nedovoljni.
– Godine 1955. gradi se nova bolnica, današnje Interno odeljenje. U toj zgradi bila su smještena sva odjeljenja izuzev Urološkog i Infektivnog. Za potrebe radnika Željezare 1956. godine izgrađena je zdravstvena stanica. U periodu od 1956. do 1960. godine znatno je povećan broj zdravstvenih radnika i poboljšana tehnička mogućnost usluga. U uslovima intenzivne industrijske izgradnje postojeći bolnički kapaciteti bili su nedovoljni pa se pristupilo rekonstrukciji, dogradnji i nabavci nove opreme. Zahvaljujući dobrim dijelom poklonu od 500.000 dolara, koji je dao publicista Vladimir Dedijer 1961. godine izgrađen je Hirurški paviljon u spomen na dr Olgu Dedijer, hirurga IV Crnogorske brigade. Sredinom šezdesetih godina, u takozvanom periodu integracija, Nikšićka bolnica se inkorporira sa Domom zdravlja u “Medicinski centar dr Radoje Mijušković“- naglašeno je u dokumentarnom filmu.
Dragan Novčić
Add comment