Dr sci med. Sreten Kavarić
Klinički centar Crne Gore
Šta je predijabetes?
Predijabetes je prelazno-intermedijarno stanje hiperglikemije sa glikemijskim parametrima iznad normalnog, ali ispod praga dijabetesa, najčešće asimptomatsko.
Dijagnostički kriterijumi predijabetesa nisu jednako definisani u međunarodnim profesionalnim organizacijama, ali se u svim definicijama smatra stanjem visokog rizika za razvoj dijabetesa sa godišnjom stopom konverzije (prelaska) u T2DM od 5% -10%.
Važno je obratiti pažnju na suptilne simptome koji mogu da ukažu na postojanje ovog stanja.
Gojaznost
Povezanost gojaznosti i predijabetesa je poznata. Visoka je udruženost ova dva oboljenja, od preko 80%, obavezuje izabrane ljekare da na vrijeme obrate pažnju na visoku mogućnost predijabetesa kod gojaznih. Takođe, visok procenat gojaznih ima i hipertenziju.
Udruženost gojaznosti, hipertenzije, predijabetesa i poremećaja masnoća u krvi (dislipidemija) se označava kao metabolički sindrom.
Visok krvni pritisak
Osobe sa povišenim krvnim pritiskom izložene su povećanom riziku od predijabetesa jer hipertenzija uzrokuje srce na jači rad i ubrzanu cirkulaciju krvi kroz tijelo, što otežava eliminaciju viška šećera iz krvotoka. Hipertenzija i predijabetes su stanja koja se međusobno pogoršavaju, a studije su pokazale da u velikoj mjeri povećavaju rizik od srčanog zastoja. Nažalost, i predijabetes i visok krvni pritisak u početku su uglavnom asimptomatski. Pacijenti koji imaju hipertenziju trebali bi ozbiljno da se posvete prevenciji predijabetesa.
Problemi s kožom
Ponekad se zdravstveni problemi mogu manifestovati i spolja. Predijabetes može da prouzrokuje različite probleme na koži zbog povećanog nivoa insulina u krvi. Predijabetes takođe utiče na cirkulaciju krvi, što može da prouzrokuje svrab u ekstremitetima.
Zamagljen vid
Predijabetes i dijabetes mogu negativno da utiču na vid. Kada nivo šećera u krvi prelazi sa visokog na niski, to može dovesti do curenja tečnosti u očno sočivo zbog čega dolazi do zamagljenja vida.
Konstantan osjećaj gladi
Česta glad može da ukaže na postojanje predijabetesa.
Ekstremni umor
Na isti način na koji povišen nivo glukoze u krvi može da dovede do osjećaja gladi, isto tako može da dovede i do iscrpljenosti.
Povećana žeđ
Povećana žeđ, posebno nakon obroka, može da ukaže na predijabetes. Organizam se trudi eliminisati višak glukoze iz krvotoka, a jedan od načina za to je razređivanjem krvi i izbacivanjem šećera putem urina. To će dovesti do dehidriranosti organizma i osjećaja hronične žeđi.
Epidemiološki podaci
Centar za kontrolu i prevenciju bolest USA posjeduje podatke da 37% odraslih starijih od 20 godina i 51% starijih od 65 godina imaju predijabetes (definisani nivoom glukoze ili HbA1c- glikozilirani hemoglobin).
Međunarodna federacija za dijabetes procjenjuje prevalenciju predijabetesa na 471 miliona na globalnom nivou do 2035.
Stopa konverzije pojedinaca od predijabetesa do dijabetesa se mijenja sa karakteristikama populacije: godišnja stopa incidence dijabetesa je 4-6% za izolovani IGT (poremećena tolerancija na glukozu), za izolovani IFG (poremaćaj glukoze našte) 6-9%, a za oba (IGT + IFG) 15-19%.
Prosječni godišnji rizik od razvoja dijabetesa za nekoga sa normoglikemijom je približno 0,7% godišnje, a oko 5-10% godišnje kod osoba sa IFG ili IGT.
IDF (International Diabetes Federation) podaci za prevalenciju predijabetesa u Evropi su sljedeći:
52% pacijenta u starosnoj dobi 60-79 godina ima predijabetes, 31% pacijenata od 40-59 godina, a čak 15,7% pacijenata starosne dobi izmedju 20-39 godina.
Nije vrijeme za čekanje
Pacijenti sa predijabetesom pripadaju populaciji sa visokim rizikom za pojavu dijabetesa i makrovaskularnih komplikacija:
– Pacijenti sa koronarnom arterijskom bolesti – 24% ima predijabetes;
– Pacijenti sa preležanim moždanim udarom – 32-34% ima predijabetes;
– Pacijenti sa perifernom arterijskom bolesti – 26-28% ima predijabetes;
– Pacijenti sa hroničnom insuficijencijom srca – 40% ima predijabetes;
Kada posumnjati na predijabetes?
Predijabetes je međustanje između normalnih kontrolnih vrijednosti glukoze i dijabetesa tipa 2.
Predijabetes je uzrokovan oštećenjem glikemije našte (Impaired Fasting Glucose-IFG) i/ili intolerancijom na glukozu (Impaired Glucose Tolerance-IGT).
Osoba sa predijabetesom ima povećan rizik za pojavu dijabetesa tipa 2 u budućnosti.
Test krvi | Normalne vrijednosti | Predijabetes | Dijabetes |
Glikemija našte
(IFG) |
<5,6 mmol/l | 5,6-6,9 mmol/l | ≥ 7,0 mmol/l |
Glikemija u toku OGTT
(IGT) |
<7,8 mmol/l | 7,8-11,0 mmol/l | ≥ 11,0 mmol/l |
HbA1c * | <5,7% | 5,7–6,4% | ≥ 6,5 % |
Koga i kada treba provjeriti za predijabetes?
Svake 3 godine sve osobe starije od 45 godina treba provjeriti za predijabetes.
Jednom godišnje treba provjeriti sve pacijente koji imaju:
- pozitivnu porodičnu anamneza za dijabetes;
- prekomjernu tjelesnu težinu (ITM ≥ 30kg/m2), posebno abdominalni tip gojaznosti;
- smanjenu fizičku aktivnost;
- gestacijski dijabetes;
- žene koje su rodile đecu težu od 4 kg;
- arterijska hipertenzija, ishemijska bolest srca, ishemijska bolest mozga;
- dislipidemija: HDL ≤ 0,9 mmol/l i/ili trigliceridi ≥ 2,8 mmol/l;
- sindrom policističnih ovarijuma (PCO sindrom) i druga endokrinološka oboljenja koja kompromituju glikoregulaciju.
FINRISK SKOR za procjenu rizika za Dijabetes tip 2
Značajno je da se svakom pacijentu koji ima preko 45 godina ili se nalazi u grupi pacijenata sa posebnim rizikom od pojave predijabetesa uradi upitnik u nastavku kako bi na osnovu dobijenih rezultata mogli vidjeti da li je pacijent kome je potrebno uraditi i dvije uzastopne glikemije našte kako bi se utvrdilo postojanje predijabetesa.
Postoji i mogućnost instaliranja FINRISK skor upitnika u vidu Predijabetes testa kao aplikacije u telefonu, koja omogućava veoma brzo određivanje skora (PREDIJABETES test potraziti u Play Store-u kod Android telefona ili u App Store-u kod Iphone uređaja).
U slučaju potvrde postojanja predijabetesa pacijentu se prvo savjetuje pomjena životnog stila koja podrazumijeva primjenu adekvatnog načina ishrane u vidu individualno prilagođene dijete kao i individualno prilagođen program fizičke aktivnosti.
Ukoliko i poslije 3 do 6 mjeseci ne dobijemo ciljane referentne vrijednosti, preporučuje se uključivanje metformina sa produženim djelovanjem, jedinog lijeka koji je registrovan kao medikamentozna terapija kod predijabetesa.
Predijabetes je stanje na koje treba misliti i liječiti!
Sponzorisano
Add comment