[heading size=”7”]Nada Rondović, predsjednica Nacionalnog udruženja medicinskih sestara/tehničara Crne Gore[/heading]
Ovogodišnja tema Međunarodnog vijeća sestara (ICN) Medicinske sestre – snaga za promjene, čime se naglašava da su medicinske sestre snaga za promjene i ključne u prevenciji, očuvanju i poboljšanju kvalitete zdravlja. Ove godine, sestre Crne Gore su praznik obilježile radno, pored svojih pacijenata, a sve ostale aktivnosti su usmjerene na pripremama za početak rada Komore. Smatramo da će to biti najbolji način da sestre Crne Gore obilježe svoj praznik. Ministarstvo zdravlja je u julu 2013 godine dalo saglasnost na Statut Komore za medicinske sestre, babice, zdravstvene i akušerske tehničare. Održana je osnivačka i prva radna sjednica Komore, a uskoro nas očekuje registracija Komore kod nadležnih državnih organa. Registracijom Komore, sestrinstvo i babinjstvo Crne Gore će napokon dobiti svoj legitimni status.
Biti medicinska sestra je jedinstven poziv koji traži ono najlepše u ljudskom biću, humanost i predanost pozivu. Njena uloga je da pruži pomoć pojedincu, bolesnom ili zdravom, u obavljanju onih aktivnosti koje pridonose zdravlju ili oporavku ili mirnoj smrti. Medicinska sestra mora biti emocionalno zrela i stabilna osoba, kako bi mogla razumjeti i nositi se sa ljudskim patnjama, hitnim stanjima, zdravstvenim problemima i etičkim nedoumicama. Zato njen položaj u društvu i zajednici mora biti na mnogo većem nivou nego što je to sada. Za poboljšanje statusa medicinskih sestara nužne su promjene (standardizacija školovanja, standardizacija sestrinske prakse, evidentiranje sestrinskog rada, kontinuirana edukacija ) a samim tim i poboljšanje kvaliteta zdravstvene njege, zadovoljstvo pacijenata i medicinskih sestara. Dobra organizacija sprovođenja zdravstvene njege se temelji na dobro obrazovanoj i kompetentnoj medicinskoj sestri, koja može bitno uticati na uspješnost cjelokupnog liječenja kao i na stručne i financijske rezultate.
Nacionalno udruženje sestra i babica Crne Gore proteklih godina intenzivno radi na pripremama za usklađivanje obrazovanja sestara i babica Crne Gore sa preporukama Direktive EU. U tom cilju organizovalo je niz radionica koje su su bile posvećene osnivanju regulatornog tijela i usklađivanju obrazovanaja sa smjernicama EU. Na radionicama su, osim medicinskih sestara i babica, predstavnika svih zdravstvenih ustanova iz Crne Gore, učestvovali i predstavnici ministarstva zdravlja, ministarstva prosvjete i obrazovanja, Savjeta za visoko obrazovanje, kancelarije za evropske integracije, univerziteta i visoke škole za medicinske sestre.
U toku 2013. godine imali smo dvije radionice posvećene Profesionalnom razvoj i cjeloživotnom učenju sestara i babica , kao i TAIEX misiju. NUMSBCG ima podršku Norveške organizacije sestara (NNO) koja je imenovala Tom Keighley-a, EU eksperta za oblast sestrinstva, koji je istovremeno i NNO konsultant, kao i Amandu Keighley, višeg predavača sestrinstva na Univerzitetu u Hertfordshire-u, koja je ujedno ekspert za CPD (kontinuirani profesionalni razvoj) za nastavu pedagogije za odrasle, da pomognu u radu na ovu temu.
Planirana je i TAIEX studijska posjeta Univerzitetu Hertfordshire
Na zahtjev Ministarstva zdravlja napravljena je i Komparativna analiza postojećeg nastavnog programa i EU zahtjeva, sa posebnim osvrtom na upoređivanje postojećeg programa, koji se primjenjuje u Visokoj školi za sestre u Beranama, i zahtjeva Direktive 2005/36 EU. U tome nam je pomogao konsultant NUMSBCG gospodin Tom Keighley.
Radi se i na Izradi plana za obrazovanje sestara u Crnoj Gori i „Bridging” programu za sestre koje su već kvalifikovane u Crnoj Gori, a žele da budu priznate u Evropi, kao i na identifikovanju uslova koje treba obezbijediti za cjeloživotno učenje u oblasti zdravstvene njege.
Pristup reformama obrazovanja sestara i babica treba da bude napravljen po redu i da bude koncentrisan najprije na:
√ Izradu strategije za obrazovanje sestara i babica;
√ Infrastrukturu za obrazovanje i obuku sestara, a naročito ustanovljavanje visokoobrazovanih (na univerzitetskom nivou) programa za sestre;
√ Nastavni program za obuku sestara i babica;
√ Bridging programi;
√ Razvoj fakulteta za sestre i babice;
√ Kreiranje kontinuiranog obrazovanja;
√ Osnivanje i razvoj Komore za sestre i babice (Ustanoviti strukture za registrovanje sestara i akreditovanje profesionalnog sadržaja programa, potpuno implementiranje Komore za sestre i babice);
√ Strukture i programi za obrazovanje specijalističkih sestara i babica;
√ Slijediti aktivnosti i rokove Akcionog plana za usklađivanje stručnih kvalifikacija za regulisane profesije sa zakonodavstvom EU (2013-2017);
√ Donošenje zakonodavstva i određivanje vremenskog roka za implementaciju.
Nacionalno udruženja ima i svoje predstavnike u Radnoj grupe za pripremu pregovora o pristupanju Crne Gore EU, koji su učestvovali u pripremi prve Radne verzije Nacionalnog plana razvoja kvalifikacija za obavljanje regulisanih profesija, kojom se utvrđuje plan usaglašavanja studijskih programa za regulisane profesije sa minimalnim zahtjevima Direktive 2005/36/EU, kao i plan utvrđivanja liste regulisanih profesija i nadležnih stručnih tijela, koja je dostavljena predstavnicima evropske komisije na razmatranje.
Po mišljenju eksperata EU, usklađivanje sa zakonima o minimalnim kvalifikacijama obuke za šest profesija zdravstvenog sektora( ljekari, , medicinske sestre za opštu njegu, babice, stomatolozi, farmaceuti i veterinari) Direktive 2005/36 EU trebalo da bude jedna od prvih poteza preduzetih od strane Crne Gore.
Add comment