Kako Vam mi možemo pomoći?
Postoji nekoliko metoda uklanjanja kamena iz urotrakta. Prije svega bi pojasnimo da je svaka od njih manje ili više invazivna i kao takva nosi određen rizik od neželjenih dejstava. Sa tim u vezi kamenje koje je u urotraktu pozicionirano tako da ne remeti derivaciju urina, ne izaziva nikakve simptome ne treba ni tretirati (kamenci čašica bubrega gornjeg ili donjeg pola bubrega).
Konkrementi, koji pak predstavljaju bazu za razvoj recidivantnih urinarnih infekcija, sprečavaju adekvatnu derivaciju urina, remete normalno funkcionisanje urotrakta i daju simptomatologiju po tipu renalnih uretralnih kolika predstavljaju indikaciju za uklanjanje istih.
Najčešća metoda uklanjanja kamenaca je ESWEL – metoda kojom se ultrazvučnim talasima visoke energije dezintegrišu kamenci koji se potom spontano izmokre. Ova metoda je i najmanje invazivna jer ultrazvučni talasi djeluju iz izvora koji se nalazi van tjela tako da nema insercije bilo kakvog instrumentarija intrakorporalno. Ima svoje nedostatke jer se njome mogu tretirati kamenci samo određenog dijela urotrakta, za čije se pozicioniranje koriste rengentski zraci takođe štetni po čovjeka.
Ureterorenoskopija je metoda liječenja kojom se optičkim instrumentom kroz mokraćni kanal pronađe kamen i uz pomoć ultrazvučne, elektrohidraulične ili laserske energije dezintegriše. Metoda je sa najširijin spektrom indikacija a izbor energije kojom se djeluje na kamen zavisi od sastava kamena, njegove tvrdoće i stepena dezintegracije pomenutim metodama.
Za kamence nedostupne gore pomenutim metodama koriste se metode koje podrazumjevaju prekid kontinuiteta kože pacijenta te tim putem pristupanja kamenu. Perkutana nefrolitotomija predstavlja takođe vizuelizaciju kamena i njegovu dezintegarciju kroz vještački napravljen otvor na tijelu zbog nemogućnosti da se istom pristupi retrogradno kroz mokraćni kanal.
Najradikalnija metoda liječenja je radikalna hirurška intervencija direktnog pristupa mjestu formiranja kamena, ekstrakciji kamena i ponovnoj rekonstrukciji predmetnog dijela urotrakta.
Za koju će se metodu od gore navedenih odlučiti Vaš urolog zavisi od lokalizacije kamena, njegovog sastava i stepena impaktiranosti u okolne srukture urotrakta, pri tom vodeći računa da izabere najmanje invazivnu, a pri tom i moguću metodu za rješavanje problema.
Briga o sopstvenom zdravlju treba da bude u našim rukama a ljekar nam u tome može samo potpomoći. Nadamo se samo savjetima a ne i intervencijama, što i jeste osnovni cilj ovog teksta.
Od mnogobrojnih faktora koji utiču na formiranje kamena veliki broj je ipak pod našom kontrolom. Dobra hidriranost, naručito u vrelim ljetnim danima, adekvatna ishrana, izjegavanje stresnih situacija kao i traganje za primarnim uzrokom predispozicije je ono na čemu svako od nas kao pojedinac treba da radi. Jednom formiran kamen daje posebno upozorenje pojedincu da ima predispozicije za recidiv i da treba primjeniti dijagnostičke metode u cilju demistifikovanja razloga predispozicije i sledstveno tome preventivno djelovati eliminisanjem tih uzroka.
Prof. dr Bogdan Pajović, urolog
Klinički centar Crne Gore
Dodajte komentar