Već sedam godina angažovana na projektu promocije i rada na uvođenju metode doniranja i presađivanja tjelesnih organa, prof. dr Marina Ratković, načelnica Klinike za nefrologiju KCCG-a, u toku svog nastupa na Svečanoj akademiji istakla je za važan cilj potrebu da transplantacija postane uobičajena metoda u sistemu liječenja dostupnom u Crnoj Gori. Ukazujući na primjere iz prakse medicinskih centara zemalja okruženja, ona je objasnila kakva je trenutna pozicioniranost Crne Gore, ali i ukazala da postoje realne šanse za uspjeh na ovom polju. Od ukupno 194 pacijenata koji se nalaze na programu dijalize, kompletno su obrađeni transplantacioni programi za 35 osoba. To govori da bi u slučaju omogućenja integracije u projekt međunarodne razmjene doniranih organa, oni automatski dobili priliku za obezbjeđenje novog tjelesnog organa. Podaci o pacijentima iz izvještaja kardiologa i gastroenterologa Crne Gore, kako je podsjetila dr Ratković, globalnoj zdravstvenoj zajednici dostupni su od 2006. godine, na sajtu „European Renal Registry”
U ime sponzorske kompanije, farmaceutske industrije „Hofmann-La Roshe”, prisutnima se obratio dr Miloš Ičević. Ističući da je riječ o industriji koja po svjetskoj statistici zauzima drugo mjesto na listi najznačajnijih inovatora, on je prikazao značaj podrške ove kompanije projektu kakav je presađivanje tjelesnih organa. Prevazilaženje zloupotreba i ograničenja u primjeni zakonske regulative, po njegovoj ocjeni, važan je zadatak na putu integracije u ovaj svjetski proces.
Akademija upriličena u Hotelu „Podgorica” bila je prilika i za upoznavanje sa predstavnicima Nevladine organizacije „Nefro” iz Pljevalja, udruženja transplantiranih pacijenata i osoba na dijalizi osnovanog prije 3 godine. Rad na edukaciji javnosti kroz organizovanje javnih skupova različite profilacije, sprovođenja anketnih aktivnosti, besplatnog mjerenja nivoa krvnog pritiska i šećera u krvi, te doniranje opreme medicinskim centrima, samo su neke od radnji koje je ovo društvo ostvarilo u periodu za nama. Milorad Kotlaja, predstavnik Udruženja, istakao je ovom prilikom: – Znajući kroz šta sam prošao i u kakvim sam uslovima izvršio transplantaciju želim da ovaj program kadaverične transplantacije zaživi, da niko kome je potrebna transplantacija ne krene putem kojim sam ja krenuo.
TRANSPLANTIRANI U CRNOJ GORI
• U Crnoj Gori, zaključno sa 30.01.2012. godine, transplantirano je 91 lice. Od toga 3 lica su ponovo transplantirana, a 3 lica su ponovo na dijalizi (odbacivanje bubrega). Nažalost, od ukupno transplantiranih (91), šest (6) lica je preminulo usljed drugih bolesti.
• U 2011. godini transplantirano je svega 3 lica i to svi u Moskvi. U jednom slučaju došlo je do odbacivanja bubrega. U 2010. godini transplantirana su takođe 3 lica, 2009. godine 12 lica, a u 2008. ukupno 16 lica, od čega 9 lica u inostranstvu.
• Od ukupnog broja transplantiranih koji uspješno žive sa transplantiranim bubregom, njih 56 su muškarci, a 26 su ženskog pola. Poređenja radi, u 2008. godini transplantiranih muškaraca je bilo 27, a žena 29. Evidentno je da muškarci više obolijevaju od ove opake bolesti.
• Srednja prosječna starost transplantiranih je 46 godina (2008. godine 44 godine), dok je prosječna starost u vrijeme transplantacije bila 39 godina (u 2008. je 36 godina).
• Od srodnika bubreg su primila 44 lica (u 2008. 40 lica) ili 54% od ukupnog broja živih transplantiranih (82)
• U davanju bubrega i dalje prednjače majke – njih 22 je dalo bubreg, dok je kod očeva to bilo u 12 slučajeva. Srodnici su dali bubreg u svega 3 slučaja.
• Od nesrodnih lica bubreg je primilo 19 osoba, a od kadaverika isto toliko. U 2008. godini nesrodna lica su darivala bubreg uli slučajeva, a kadaveri u 6. Dakle, primjetna je pojava da raste broj davaoca bubrega od nesrodnih i kadaveričnih lica u odnosu na srodnike, jer je očigledno pamanjkanje kompatibilnosti između primaoca i davaoca.
• Od ukupnog broja stanovnika Crne Gore, broj transplantiranih (91) je 0,0146% dok je taj postotak u 2008. godini iznosio 0,009%.
• I dalje središnji dio Crne Gore zauzima značajno mjesto, odnosno 50% transplantiranih. Primorski dio čini 24%, a sjeverni 23% od ukupnog broja transplantiranih.
22
• Transplantirana lica i dalje su iz 13 opština. Prednjači Podgorica sa 34 lica, zatim slijedi Bar sa 9, Nikšić 7, Herceg Novi i Rožaje 4 itd…
• Po mjestu transplantacije, na prvom mjestu je Klinički centar Srbije (37 lica), zatim Moskva (16 lica), VMA Beograd i Pakistan pol2 lica…
• U Crnoj Gori se na kraju 2011. godine na dijalizi nalazilo 180 lica, dok je krajem 2008. godine njihov broj iznosio 202.
PRIZNANJA AKTERIMA BORBE
U okviru obilježavanja jubileja petogodošnjice postojanja Udruženja „Donor” na Svečanoj akademiji su uručena posebna priznanja borcima u procesu za ustanovljenje transplatološke prakse u Crnoj Gori. Vođeni principima vrhunskih zdravstvenih i pravnih instanci, takvo priznanje, po ocjeni dodjeljivača, zaslužili su: doc. dr Miodrag Radunović, ministar zdravlja u Vladi Crne Gore, prof. dr Marina Ratković, predstavnica ovog programa za Crnu Goru, Nebojša Popović, vlasnik Firme „Mil Pop”, i Milorad Kotlaja, predstavnik Udruženja „Nefro”. Imenovanima su od strane predstavnika „Donora”, g. Dragiše Boričića, dodijeljena priznanja za podršku i afirmaciju projekta, kao i za izuzetnu humanost i životni optimizam.
Add comment