Izvjesni antiviralni ljekovi mogu da produže period prelaska u fazu side.
Prema podacima UN i SZO, od pojave ovog oboljenja pa zaključno sa 2008. godinom u svijetu je bilo zaraženo ukupno oko 60 miliona ljudi, a od komplikacija povezanih sa sidom je do te godine umrlo oko 25 miliona ljudi.
Ebola
Bolest je prvi put identifikovana 1976. godine u Sudanu i DR Kongo. Ebola je spada u grupu hemoragijskih bolesti, čiji su uzročnici grupa virusa (Genus Ebolavirus). Prenosi se preko tjelesnih tečnosti zaražene osobe ili životinje.
Simptomi ove bolesti se obično javljaju u periodu od 2 dana do 3 nedjelje poslije zaraze, a to su groznica, bolovi u grlu i mišićima, glavobolja, potom mučnina, povraćanje, dijareja, krvarenje, uz insufijenciju funkcije jetre i bubrega.
Bolest ima visoku stopu smrtnosti, koja ide do 90%.
Epidemije se tipično pojavljuju u tropskim oblastima Subsaharske Afrike. Ne postoji efikasan lijek kao ni vakcina za ovu bolest.
Sadašnji izazovi
- Raste broj novootkrivenih uzročnika novih zaraznih bolesti;
- U posljednjih 30 godina otkriven je veliki broj takvih uzročika i bolesti koje oni izazivaju;
- Raste broj rezistentnih sojeva bakterija na antimikrobnu terapiju. Javila se multirezistencija kod M. tuberculosis, S. pneumoniae, S. aureus, N. gonorrhoeae, Plasmodium malariae, itd. što je posljedica genetskih mutacija i sticanje gena za razvoj rezistencije;
- Ovo je svakako povezano i sa nekritičnom upotrebom antibiotika, kod ljudi i životinja;
- Ulogu virusa u razvoju nezaraznih bolesti i neoplazmi nauka sve više dokazuje, npr. helicobac. pylori i karcinoma želuca, EBV i leukemije, HPV – papiloma virus i karcinoma grlića materice;
- Mogućnost primjene biološkog oružja;
- Jačanje antivakcinalnog lobija i pad vakcinacije vakcinopreventabilnih bolesti.
Dr Biljana Ivelja, pedijatar
Dom zdravlja, Cetinje
Add comment